Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Вносният фураж раздува цената на стоките от животински произход в Гърция

29 Март 2011 / 16:03:55  Виктория Миндова
2176 прочитания

60 на сто от образуването на цената на продуктите от животновъдството в Гърция зависят от цената на фуража, заяви заместник-министърът на регионалното развитие и конкурентостта Динос Ровляс. Ако на животновъдите им се налага да платят по-скъпо фуражните изделия, то цената на месото, яйцата, млякото и всички останали животински продукти произведени в Гърция се увеличава.

В опитите си Гърция да се върне към конкурентно производство и успешен износ дойде и решението да влезнат под наблюдение цените на фуражните храни в страната. Ако производителите от съответната индустрия искат да повишат цените на продавания от тях фураж, трябва да известят министерството поне два месеца по-рано.  Държавната институция от своя страна трябва да оцени дали завишението е обосновано и след това да го одобри или отхвърли.

Според Ровляс цената на животинската храна е нараснала с поне 50 на сто. Това амбицира министерството да сложи под наблюдение този пазар. В същото време земеделското министерство цели да направи производството на фураж по-малко зависим от вноса на първичните стоки, от които излиза крайният продукт. 95% от използваната животинска храна се смесва, пакетира и пуска на местния пазар от лицензирани фирми, които не са повече от десет заяви Ровляс. Само 5% е делът на наливния фураж, който според министерството е изключително малък, за да влезе в програмата за наблюдение на ценообразуването.

Заместник-министърът на земеделското развитие Милена Апостолакис заяви, че днес 50 на сто от търгувания фураж е резултат от внос. В същото време цените на началните стоки са нараснали   многократно в периода след 2008, като резултат от общата икономическа стагнация в последните години.

 Подробностите около министерското решение бяха съобщени на пресконференция свикана специално за темата на цената на фуража и нейното отражение върху крайната цена на стоките. Неизбежно първият въпрос, който изникна между журналистите бе дали министерството не е регистрирало нарушение на закона за конкурентността, който урежда справедливото функциониране на пазара според правилата на свободното търсене и предлагане. „Интереса на министерството в ценообразуването на фуража предполага, че в този сектор най-вероятно има нелегална конкуренция и образуване на монополни картели. Вярно ли е това?”, попита един от журналистите в залата. Заместник-министърът Динос Ровляс първо се поколеба, а после отказа както да потвърди, но и да отрече. „Не съм сигурен”, заяви той, като подчерта, че не може да си припомни всички дела, които „висят” при Комисията за конкуренция към неговото министерство.

Някои икономически анализатори коментират, че целият този план до голяма степен напомня връщане към популярната от близкото минало в източно-европейския блок планова икономика, а не пазарна, каквато се стреми да бъде гръцката икономика в последно време. Докато в общественото пространство  в страна бушува дебатът за пазарната либерализация и повишаването на конкурентността, намесата в ценообразуването на продукцията на частни предприятия, които не нарушават закона за конкуренцията, се оценява повече като популизъм.

Милена Апостолакис  от министерството на земеделието заяви, че започва проучване на почвите и културите в Гърция и резултатите от него ще са готови след около два месеца. „Целта е да намалим зависимостта на Гърция от вноса на земеделски култури, които са основни съставки във фуражните храни и да стимулираме местното производство” заяви заместник-министърът на селскостопанското развитие. Тя обяви, че след като бъде направен подробен анализ на резултатите, правителството ще даде стимули на фермерите в страната да съдят фуражни култури, които до момента в по-голяма степен се внасят. Милена Апостолакис  обаче не успя да отговори на въпроса на GRReporter дали основните предприятия от сектора ще откликнат на министерската инициатива и ще предпочетат произведеното в Гърция. Не стана ясни също така дали то ще е с по-конкурентни цени и по-добро качество от вносните фуражи.

Категории: ИкономикаПазари животновъдство фураж внос Гърция производство
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus