Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Връщането към драхмата = албанизация на Гърция

09 Януари 2011 / 16:01:45  GRReporter
2204 прочитания

Връщането към драхмата ще е историческа катастрофа за Гърция и на практика ще означава албанизация на страната, заявяват правителствени източници в отговор на все по-ширещите се слухове за излизане от еврозоната. Финансовият министър Георгиос Папаконстантину с религиозна фанатичност се е посветил на изпълнението на клаузите от Меморандума между гръцкото правителство и тройката от Международния валутен фонд, Европейската комисия и Европейската централна банка и това не е случайно. Министърът знае, че едно евентуално отклонение от целите на документа и спирането на някой от траншовете може да има непредвидими последствия за гръцката икономика. Да унищожи всякакво доверие към гръцките финансови институции навън, а вътре да предизвика още масово изтичане на вложения от гръцки банки. Ако това се случи, за да се спаси местната банкова система единственият изход ще е връщането към драхмата, но обезценена поне с 50 на сто спрямо еврото.
    Икономисти разясняват стъпка по стъпка връщането към драхмата и обясняват последствията за страната от това изключително неблагоприятно развитие на нещата. Преминаването към обезценената драхма ще означава, че покупателната способност на гърците ще намалее с 20 на сто само за една нощ. Всички вносни стоки ще поскъпнат, а те се равняват на едно от всеки 3 евро, които в момента са в обръщение. Преизчисляването на държавния дълг в драхми ще го оформи около титаничните 200 на сто от БВП. Това ще принуди правителството да декларира, че не може да се разплати с кредиторите си, сред които преимуществено са гръцките банки. Те ще трябва или да фалират, или да бъдат национализирани. За да влее свежи пари на пазара, правителството ще трябва да отпечата милиарди драхми, вследствие на което инфлацията в страната ще надмине 100 процента. По отношение на безработицата, жизнения стандарт, инвестициите и икономическата сигурност Гърция ще се върне в 20-те и 30-те години на 20-ти век.
    Очевидно е, че няма сериозен политик или икономист, който да подкрепя подобен сценарий. Пазарите обаче сочат Гърция като световен фаворит за фалиране, която надминава дори управляваната от Уго Чавес Венецуела. Проучване на компанията CMA Datavision показва, че най-високите застраховки срещу фалит на държавни ценни книжа с 5-годишен падеж, така наречените credit default swap или просто cds принадлежат на гръцките държавни бонове. Тяхната стойност е 1026,5 базисни единици, което означава, че за бонове на стойност 10 милиона евро гръцката държава плаща над 1 милион евро застраховки. За успокоение компанията подчертава, че още две страни от еврозоната се намират в световната десетка на най-вероятните фалити. Очаквано това са Ирландия и Португалия.
    Ако към всичко това се прибави и евентуалното понижаване на кредитния рейтинг на Гърция от международните агенции Moody’s и Fitch в края на януари, моментът не изглежда многообещаващ за предлагане на гръцки бонове. Но във вторник ще се случи точно това. На 11 януари Организацията за управление на държавния дълг ще емитира 6-месечни полици на стойност 1,5 милиарда евро, които ще предложи на вътрешните и външните инвеститори. Падежът им ще изтече на 11 юли. Това ще е първият тест за страната от началото на новата година, който ще трябва да покаже какъв ще е интересът към предлаганите ценни книжа и каква ще бъде лихвата, при която кредиторите ще са готови да заемат тези пари на Гърция. При последните две разпродажби на полици с краткосрочен падеж лихвата се оформи около достатъчно високите 4,5-4,6 на сто. От правителството дават да се разбере, че лихва под 5 на сто би се смятала за успех. На 18 януари страната ще емитира и полици с тримесечен падеж.
    Както гръцкият финансов министър Георгиос Папаконстантину, така и гръцкият премиер Георгиос Папандреу нееднократно са заявявали, че целта е Гърция да излезе на международните пазари преди края на календарната година. В Меморандума с тройката е предвидено Гърция да започне да се кредитира от международните пазари през следващата 2012 година. Мнозинството от анализаторите обаче оценяват и двете дати като прекалено оптимистични. С други думи нереални.

Категории: връщане към драхмата фалит на Гърция дълг емитиране на ценни книжа еврозона
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus