Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Вторични „взривове” в кипърското политическо пространство

19 Юли 2011 / 18:07:00  GRReporter
1842 прочитания

 


Оставката на външния министър Маркос Киприану бе приета като потвърждение за съществуването на дълбока политическа криза, в която Кипър навлезе след предизвикалия смъртта на 13 души взрив в морската база до Лимасол. Един след друг министрите подават своите оставки, а по улиците хиляди „негодуващи” искат оставка на президента.

Кризата е сериозна и засяга Димитрис Христофиас, който отговаря на искането за отдаване на отговорности със защитната позиция, че самият той не е знаел колко опасни са били пълните с експлозиви контейнери от Иран. Въпреки това довчерашният министър на външните работи направи изявление, с което отправи ясни упреци към кипърския президент, че се опитва да го превърне в изкупителна жертва. След като даде показания пред парламентарната комисия за отбрана Маркос Киприану заяви, че е поискал от президента Христофиас да го освободи от задълженията му „не защото чувства вина, а от морални подбуди”. В същото време каза, че в момента в Кипър тече „игра за предизвикване на впечатления, изкупителни жертви и малтретиране на общественото мнение”.

Маркос Киприану каза „не на играта за създаване на впечатления, която бе изиграна през изминалите дни и беше опит не за откриване на истинските отговорници, а на изкупителни жертви”. Той добави, че отказва да подкрепи подобни игри и да помогне на онези, които искат да обезвредят политическите си противници, а не реалните виновници. Заяви, че потресен от трагедията, от „грешките и пропуските”, увери, че ще допринесе за изясняването на случая и отправи призив към всички да бъдат отговорни.

Според някои източници президентът Христофиас ще се опита да уталожи политическото напрежение с ремонт в правителството. Оставката на външния министър Киприану, важна личност в партията ДИКО и син на нейния учредител Спирос Киприану означава, че нейните представители в кабинета ще изострят позицията си срещу президента. Първата реакция на партията за оставката на министъра, която е насочена съвсем ясно към Димитрис Христофиас бе пожеланието „поведението на Маркос Киприану да послужи за пример”. Същите източници твърдят, че партията не желае вече да участва в правителствения състав заедно с АКЕЛ и изисква от президента да сформира правителство с широка социална подкрепа. В противен случай нямало да участва  в ремонт на днешния кабинет.

Вчера президентът информира официално кипърския Национален съвет за експлозията в морската база и причинените от нея проблеми в електроснабдяването и икономиката, както и за това, че Органът за електроснабдяване покри част от нуждите за електричество с внос от частна фирма, разположена в окупираната част на острова. Поне двама политически лидери, председателят на основната опозиционна партия Демократичен сбор Никос Анастасиадис и председателят на ЕДЕК и парламентарен шеф Янакис Омиру са поставили под съмнение безстрастността и адекватността при провеждането на разследването за откриването на причините и отговорностите за трагедията.

С кървавата екплозия се занима и комисията за отбрана на кипърския парламент, пред която дадоха показания всички замесени в управлението на случая лица. Пред сградата на парламента се бяха събрали роднини на жертвите и „негодуващи” граждани, които освиркаха министрите. Единственията държавен функционер, който получи ръкопляскания бе главната инспекторка Христала Йоркадзи, посочвала многократно в докладите си опасността на товара и бездействието на отговорниците и отправяла призиви за предприемане на мерки. Заседанието на комисията се проведе при затворени врати с цел да бъде осигурена безпристрастността на комисията. Все пак една шестчленна комисия, съставена от роднини на жертвите, между които и синът на загиналия капитан Андреас Йоанидис получиха разрешение да проследят работата на парламентарната комисия.

Днешната вечер се очертава критична, поради опасенията от масова конфронтация, породена от организирането на два отделни митинга в Никозия. Президентството организира ежегодното мероприятие в чест и памет на загиналите по време на държавния преврат и инвазията през 1974. От своя страна „негодуващите” обявиха организирането на общокипърски митинг пред сградата. В първия митинг се очаква да участват много поддръжници на президента Христофиас от организациите на партията му АКЕЛ по места, а във втория много „негодуващи”, които го приканват да подаде оставка.

Категории: ПолитикаОбществоКипърполитическа кризавзривморска базаЛимасолоставкаминистър на външните работинегодуващипротест
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus