Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Възможност в Гърция да се открие Банка Етика

16 Януари 2010 / 11:01:45  GRReporter
2005 прочитания

Марина Николова

Безработните се очаква да достигнат в Гърция 1 млн. души, а прогнозите, че след една година се очаква ръст на икономиката звучат като фантасмагории. И докато заплатите на „златните момчета” достигнаха суми от десетки милиарди, в Америка за две години 7 млн. души загубиха работата си. Астролозите казват, че тази година всеки ще се наложи да поеме отговорността за начина си на живот и за изборите, които прави.

Примерът за една алтернативна банка е този на банка Етика в Италия, поне както тя беше представена от нейния президент Фабио Салвиато, защото там съществува пълна прозрачност за нейните клиенти по отношение на това како се случва с техните пари.

„Банка Етика не иска богат вложители, а вътрешно богати вложители. Могат да съществуват много малки алтернативни светове” казва Тереза Корвино, председателка на италианската асоциация Bella Ciao на представянето на италианската банка Етика, което организира в Атина със съдействието на неправитествената организация Fair Trade.

На представянето говориха журналиста Стелиос Кулоглу за „Световната икономика, бедността и социалните неравенства”, доцентката по икономика към Университета Пандио Антигони Либераки представи темата за „Ниските кредити и жените”, а дискусията беше координирана от главния директор на НПО Action Aid в Гърция Герасимос Куварас.

За да се създаде банка Етика в Гърция е необходимо да се обединят инициативни хора, които да разработят бизнес план и да го предложат на Банката на Гърция. И разбира се е необходим начален капитал от 10 млн. евро, каза г-н Фабио Салвиато. Този факт създаде некомфорт у публиката, сред която присъстваха представители на неправителствени организации, журналисти, академици и много студенти, които се надяват Банка Етика да открие клон и в Гърция. За това как са събрали началния капитал, за да започне банка Етика в Италия, как банката инвестира в щури идеи и защо е различна от останалите банки, говори г-н Фабио Салвиато – президент на банката, който дойде в Атина, за да разкаже за този интересен пример за банка в Италия.

„Намираме се в една нова ситуация, в която не съществуват големи идеи, а са необходими малки инициативи. Ние трябва да дадем положителни предложения” заяви Стелиос Кулоглу. Той разказа за своя документален филм „Изповедта на един икономически убиец”, в който се разкзва за мисията на Джон Пъркинс, който принуждавал страните от третия свят да взимат кредити, които впоследствие не можели да изплатят. Опимистичното е, че много хора на планетата са се осъзнали какво се случва и че е минало времето на големите идеи, заключи г-н Кулоглу.

 „Банковият пазар се срива в бедните страни и причината не в това, че не желаят да си изплащат кредитите или нямат пари, за да го напрваят” заяви Антигони Либераки. Тя даде примера за банка в Бангладеш, която давала малки кредити на жени и поради тази причина попадала под постоянния прицел на фундаменталистите и на наркобароните. Важно е жените, които живеят в бедните страни, да имат възможността да теглят малки по размер кредити, които променят коренно живота им, допълни г-жа Либераки.

Банка Етика е една народна банка без директор, без кръстници и без партии, които да участват в нея, казва нейният президент Фабио Салвиато, който беше поканен да разкаже за това какво отличава банка Етика от останалите банки.

Нейните създатели са 22 правни лица – италиански синдикати, неправителствени организации и други, където членуват общо 8 млн. души. „Много ясно и ние нямахме пари, когато започнахме. Тогава избрахме по един човек от всяка организация, който решихме, че е най-подходящ. С тези 22-ма ученици обикаляхме из Италия в продължение на три години и правехме записи от по минимум 100 евро, за да съберем пари за началния капитал. Опитвахме да нахъсме хората и да ги убедим, че идеята ни е добра.”

Това е единствената банка без директор, без кръстници и партии. Банка Етика не извън банковата система, а част от нея, но си сътрудничи единствено със стопански и народни банки, каквато е и самата тя, отговори г-н Салвиато на въпрос от публиката.

Трябва да се намери нова икономическа теория за социалната икономика, която да се опре на понятия като социални мрежи, солидарност, развитие на понятието за общностите и да доведе до едно гражданско общество различно от това, в което живеем, заяви г-н Салвиато. В едно въведение за ситуацията на банковия пазар, той подчерта, че парите, които се движат между банките като книжа са 14 пъти повече от световния БВП, който е 65 000 млрд. долара за миналата година.

„Стойността на токсичните книжа, които са декларирали банките е три пъти по-голяма от тези, с които разполагат всъщност. Т.е. двадесетте най-големи банки са фалирали, но успяват да използват тези книжа на по-голяма стойност отколкотореално имат чрез машинации на творческото счетоводство. През последните шест месеца тези банки са взели много пари, но на пазара това не се е усетило, защото те купуват тези книжа помежду си, като така са успели да се спасят, но резултатът е, че фирмите са загубили” каза президентът на италианската банка Етика.

На последната среща на Г8 Федерацията на Европейските Банки Етика е направила няколко предложения свързани с промяната на банковата система, сред които са:

- Банките да станат пак банки и да пускат пари на пазара, а не да ги въртят само помежду си

- Всички финансови организации да бъдат контролирани

- Да се забрани съществуването на места известни като „икономически рай”, защото там се перат пари и няма никаква прозрачност.

- Да се постигне максимална прозрачност за клиентите на банките и за акционерите, за да знаят какво се случва с техните пари.

Категории: Икономика банка Етика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus