Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Wikileaks: Папандреу с антиамерикански коментари, Самарас, Бакояни и Караманлис "приятели" на САЩ

21 Март 2011 / 11:03:34  GRReporter
1919 прочитания

Американската дипломация в Гърция следи отблизо развитието на местните политици, тяхното отношение към официален Вашингтон и провежданата от него политика, става ясно от разсекретяването на дипломатически телеграми и доклади, публикувани на известния сайт Wikileaks.

„Папандреу винаги се е затруднявал да балансира между бароните, които се намираха в правителствата на баща му, своите лични сътрудници и технократите на Костас Симитис”, пише американският посланик в телеграма, издадена малко след повторната изборна победа на Нова демокрация през 2007. Според него днешният гръцки премиер е трябвало да се справи с проблеми в собствената си партия много преди да поеме управлението на страната с всичките й проблеми. В ред телеграми се посочва, че Георгиос Папандреу е имал за опонент не само Евангелос Венизелос, но дори и някои свои поддръжници.

Американските дипломати в Атина смятат, че в опита си да балансира между всички позиции в ПАСОК „Георгиос Папандреу се отдалечава от традиционната си прозападна позиция и прибягва все по-често към патриотични и популистки коментари, които напомнят за баща му”. „В опита си да привлече традиционни гласоподаватели на ПАСОК и да утвърди позицията си срещу коментарите, според които „се е продал на американците” в последно време Георгиос Папандреу се е предал на неописуеми антиамерикански коментари”, пише през 2008 американският посланик. Като такива действия се определят промяната в позицията му за признаването на частните университети, както и заявленията му през 2006, че Гърция трябва да увеличи териториалните си води на разстояние 12 морски мили от сушата.

В секретната телеграма 09ATHENS1549 обаче посланикът говори за „първите и много позитивни срещи с премиера, чиято майка е американка и самият той е роден и израснал в САЩ. В предишни правителства на ПАСОК Георгиос Папандреу е бил министър на външните работи и в чужбина има добрата слава на мислещ и конструктивен събеседник. В страната трябва да е внимателен в своята реторика, за да избегне да бъде определен като „американче”.

Като „приятел на САЩ”, на който отива повече поста на външен, икономически или финансов министър определят в телеграма от 2009 американските дипломати днешния председател на Нова демокрация Андонис Самарас. Те смятат, че той не би могъл да се сработи с Дора Бакояни или да се намира под нея, тъй като „когато падна правителството на нейния баща през 1993 Самарас напусна Нова демокрация и създаде собствена малка партия, за да покаже недоволството си от слабата позиция на Мицотакис относно Македония”.

Като „Буда на гръцката политика”, който рядко споделя мислите си се определя бившият министър-председател Костас Караманлис. Ден след срещата му с американския посланик Даниел Спекхарт, която продължила два пъти повече от програмираното време към Вашингтон потегля секретна телеграма. Според нея по време на срещата Костас Караманлис не е бил свит и при всяка възможност е изразявал уважението и приятелските си чувства към САЩ. „Дискусията се разви без паузи и когато стигнахме до темите Косово и Македония разговорът „се подпали”. Седеше на стола и си играеше с броеницата си”. В края на дискусията бившият премиер отправил и съвет към новия американски посланик да няма много контакти с политически репортери и известни бизнесмени, за да не стане обект на „балкански клюки”. По време на визитата си в Гърция малко преди налагането на вето срещу членството на Македония в НАТО бившият заместник-министър на външните работи на САЩ Николас Бернс отбелязва, че „обикновено спокойният Костас Караманлис е подложен на интензивен политически натиск относно въпроса с Македония”.

„Нов външен министър е една стара приятелка на САЩ” е заглавието на възторжената телеграма, която заминава за Вашингтон, след като Дора Бакояни заема този пост през февруари 2006. В телеграмата „най-популярният кмет на Атина от епохата на Перикъл” е описана като „умерена във външната политика и особено динамична срещу тероризма, заради личното си отношение след убийството на първия й съпруг Павлос Бакоянис”. Дора Бакояни е „привърженичка на сближаването на Гърция с Турция и поддръжник на европейската й перспектива”. За да отговори на нападките, че е „избранничка на американците”, в разговор с американския посланик Чарлз Рис тя го пита: „Видяхте ли снимката ми на първите страници на днешния печат, която е поставена на фона на американското знаме? Е, не ме дразни”.

В телеграмите, които засягат тероризма проличава загрижеността на американците за възможността организацията „17-и ноември” да продължава своята дейност, както и съмненията за присъствие на ислямски терористи между нелегалните имигранти в Гърция. Американският интерес за продължаващото развитие на тероризма е много голям. Те са загрижени от оневиняването и освобождаването на някои от заловените членове на „17-и ноември”. При всеки повод посочват, че някои участници в организацията, които са били замесени в нападения срещу американски дипломати и служители все още не са заловени и дори не са известни на полицията. 

Категории: Политикасекретни телеграмиWikileaksамерикански дипломатигръцки политицитероризъмвъншна политика
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus