Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Ядрените инциденти не са никога местни, те засягат цялото човечество

03 Февруари 2012 / 16:02:06  Анастасия Балездрова
1886 прочитания

„Откакто поставиха тук вятърните генератори козите на съседа станаха гейове”. Смешно, нали? Това е само една от трагикомичните реакции на членове на местните общества, които са против инсталирането на системи за производство на енергия от алтернативни енергийни източници.

„Дали ни се харесва естетически или не е най-малкият проблем. В рамките на малко повече от век човечеството успя да изразходи в много голяма степен природните ресурси. Технологията, която ни дава възможността да ги заместим с чисти източници е налице. Нужно е само политическа воля, за да проходи”, заяви Янис Ципуридис, управляващ директор на компания „ДЕИ Ананеосимес”, част от Националната компания за електрификация.

Той подчерта, че нуждите от енергия в световен план непрекъснато растат, като най-големите потребители са развиващите се икономики, като Китай, Индия и Бразилия. „Мит е, че финансиранията за създаване на еолични и фотоволтаични паркове са по-големи в сравнение с тези за станции, които използват въглища. Още по-погрешно е широко наложеното мнение, че атомните електроцентрали се строят едва ли не за една нощ с много ниска обща стойност. В много страни правителствата обявяват една цена, но докато централата се построи, а това обикновено отнема години тя може да скочи няколко пъти”.

Опасностите от ядрената енергия и ядрените оръжия бяха тема на откритата дискусия, която се проведе по инициатива на Комисията срещу ядрената опасност към Фондацията за правата на човека Марангопулу.

В уводната си реч председателката Алики Йотопулу – Марангопулу, почетен професор в университета Пандио подчерта, че човечеството трябва да се откаже от ядрената енергия и да се насочи към по-чисти източници. „Още по-неприемливо е използването на ядрени оръжия. Съвсен наскоро в Косово бяха използвани стотици „мръсни” бомби с пагубни за дравето на хората последици”. Тя приветства решението на немското правителство да изключи седем ядрени реактора веднага след ядрения инцидент във Фукушима миналата година и определи като позитивен факта, че американският президент Барак Обама е готов да предприеме действия в тази насока, въпреки че Конгресът не му позволява да го стори.

„Трудно е да се отговори на въпроса дали е било възможно да избегнем инцидента в атомната централа във Фукушима”, заяви първият секретар на посолството на Япония в Атина Такааки Немото. Той представи откритията, представени в междинния доклад на комисията, която търси причините за ядрената катастрофа. „Според експертите основните фактори са били четири. Първият е, че спасителните екипи са се забавили да стигнат до инсталацията, поради факта че земетресението бе разрушило пътната настилка”. Такааки Немото поясни, че при ядрен инцидент японското законодателство предвижда незабавното свикване на оперативен щаб с участието и на премиера. „От доклада става ясно, че тогавашният премиер е прекарал повечето  от времето в офиса си заедно със своите сътрудници, което е забавило работата на специализирания екип”. Според комисията разтопяването на ядреното гориво в първи и трети реактор на централата е било възможно да се избегне, ако от управляващата компания са оценявали правилно постъпващата информация и са предприемали съответните мерки своевременно. Работещите в централата не са имали достатъчно знания за работата на охладителната система, както и как да я управляват. „TEPCO не е предполагала, че може да се появи ситуация, при която всички захранващи източници на всички блокове ще бъдат извадени от строя в резултат на природна катастрофа и не е провела в необходимия обем достатъчно количество теоретични и практически занятия със сътрудниците на централата”, се казва още в доклада.

„Щом това се случи в страната с най-дисциплинираните работници в света, представете си какво може да се случи в страни като нашата, където не можем дори да се придвижим, заради шествия и стачки, както се случи днес”, допълни Алики Марангопулу.

Категории: Общество ядрена енергетика заплаха Фукушима Чернобил ядрена дипломация ядрено оръжие
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus