СНимка: Вима
За две години продажбите на мебели в Гърция са намалели наполовина, а оборотът на сектора е спаднал с повече от един милиард евро. Според данните на Националната статистическа служба мебелният пазар е усетил първия сериозен спад в края на 2009, когато продажбите намаляват с една трета. След това местната икономическа криза нанася крайния удар, в резултат на който днес много предприятия работят на загуба и е въпрос на време да обявят фалит. Освен познатите финансови проблеми мебелният пазар промени профила си в последните години вследствие на силното присъствие на големи компании като ИКЕА. Те превърнаха закупуването на мебели от дългосрочна инвестиция в мода, при която освежаването на апартамента с нови вещи е достъпно и с добро качество.
Преди 30-40 години в Гърция мебелният бизнес е бил семейно занимание и вносът на подобни стоки е бил непопулярна практика. До чуждестранни мебели са прибягвали само най-заможните и претенциозните, които са държали повече на екзотичното, отколкото на практичното, казват гърци, които си спомнят добрите стари времена. Местното производство е покривало почти сто на сто от вътрешния пазар и мебелите от местни производители са били гордост за собствениците.
Времената обаче се променят и подобно на много други сектори в Гърция мебелните производители започват да губят почва пред вносни стоки от същия тип, които предоставят същото или по-добро качество, но по-достъпни цени. С отварянето на търговските отношения с Европа в края на 70-те години на миналия век и добрата финансова ликвидност средно статистическият грък започва да търси и нови решения. Идва модата и на италиянския дизайн, което се оказва решаващо за реформирането на пазара, докато Гърция се изправи на финалния етап с дълговата криза и пълната загуба на конкурентост пред останалите европейски производители.
Пример за спада на гръцко произведените мебели дават данните на компанията САТО, която за 2010 отбеляза намаление на оборота. Преди данъците и таксите щетите са над 2,2 милиона евро, което е доста повече от 2009, когато компанията е записала загуба само от 577 хиляди евро. Нещата изглеждат още по-сериозни през първото шестмесечие на 2011 и тенденциите са, че годината ще завърши със сериозна загуба. САТО се намира в категория наблюдение след загубите през 2010, които са се оказали 30% повече от притежавания собствен капитал. Компанията веднага е предприела увеличение на капитала, но за съжаление условията на пазара не предполагат скорошно стабилизиране.
Въпреки големия интерес на потребителите, спад се вижда и в оборота на ИКЕА от 7,6% или 67 милиона евро. Инвестицията на популярната бизнес фамилия Фурлис се оказва успешна и печалбата преди данъци е 2,1 милиона евро, макар и намалена в сравнение с предишния отчетен период, когато тя е била 6,6 милиона евро. Печалбата на магазина е намалена не само поради спада в продажбите, но и поради разходите за развитие на последния магазин в Янина и строежа на първата българска ИКЕА в София.