Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

За кой ще бие камбаната през юни?

14 Април 2011 / 10:04:03  GRReporter
1197 прочитания

Юни 2011 ще се окаже решаващ за проблема, който мъчи икономистите напоследък, дали Гърция ще трябва да преструктурира външния си дълг или не. Волфганк Шойбле заяви пред германското издание Die Welt, че европейците чакат доклада за развитието на реформите през юни тази година, от който ще проличи каква ще е съдбата на гръцкия външен дълг. „Ако в заключенията на доклада се докаже, че има съмнения за устойчивостта на дълга, ще трябва да се направи нещо”, заяви германският финансов министър. Той е категоричен, че ако Гърция излиза регулярно извън рамките на планираното в Меморандума за финансова помощ, ще трябва да се вземат допълнителни мерки, така че да се осигури крайното намаляване на бюджетния дефицит.

Волфганк Шойбле казва, че ако се стигне до преструктуриране на външния дълг преди 2013 -сценарии, който никой не желае в Европа- той ще трябва да е абсолютно доброволен и със съгласието на инвеститорите. Независимо от твърдата позиция на Атина, Брюксел и Вашингтон, че дългово преструктуриране в Гърция няма да има, много международни анализатори продължават да смятат, че то е неизбежно.

Специалистът по анализ на външните дългове на страните от еврозоната на Standard & Poor's Мортис Кремер заяви тази седмица пред германското издание Die Zeit, че кредиторите на Гърция ще трябва да се съгласят с окастряне (haircut) между 50%-70% на държаните от тях облигации. Според Кремер най-вероятния сценарии е Европейският съюз да даде допълнително удължаване на срока за изплащане и да намали допълнително лихвите по погасяване на задълженията. Тази мярка обаче няма да е достатъчна, защото според анализатора по този начин дългът ще се намали от 160% от БВП на 130% на БВП, което не решава проблема на страната.

Според същата публикация други финансови анализатори от съюза са на мнение, че средиземноморската страна ще трябва да се освободи от около 40% или 50% от външния си дълг, за да може изплащането му да стане устойчиво. Ли Бухайт от юридическата кантора Cleary Gottlieb Steen & Hamilton, който е бил съветник при преструктурирането на унгарския външен дълг през 2003 година казва пред Ройтерс, че най-добре е да се пристъпи към доброволно преструктуриране след юни 2013. То ще е във вид на доброволно споразумение с облигационерите и няма да има никакви сериозно последствия за останалите страни от еврозоната.

Категории: ИкономикаПазари външен дълг преструктуриране Европа Die Welt Волфганг Шойбле
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus