Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

За отоплителна криза говорят търговците на нафта за битови нужди

08 Декември 2011 / 18:12:48  Виктория Миндова
2306 прочитания

С 50% е спаднало потреблението на нафтата за отопление в гръцките провинции и с около 25% в големите градове Атина и Солун, след поредното повишаване на акциза върху горивата, съобщиха от Съюза на собствениците на бензиностанции (ОВЕ). На специална пресконференция за проблемите на сектора стана ясно, че от началото на кризата са затворили над 1100 бензиностанции в Гърция и още около 500 няма да изкарат дори до средата на 2012. Основната причина е драстичният спад в потреблението, което се дължи от завишените цени на горивата в страната. Фалиралите предприятия до момента са оставили без работа около 10 хиляди души в цялата страна и тенденцията е това число да се повиши.

Председателят на съюза Михалис Кюсис бе категоричен, че очакванията за събиране на допълнителни средства от повишаването на акциза на стойност 269 милиона евро заложени в бюджета за 2012 няма да се оправдаят, защото потреблението постоянно спада. Той даде пример с област Неврокопи в североизточна Гърция, където от 650 домакинства, които са закупили нафта за отопление през 2010 са останали само 10 домакинства, които не са прехвърлили отоплението си на въглища, дърва или ток. „Държавата прави разхищения в други сектори и се опитва да ги компенсира с постоянно повишаване на преките и косвените данъци, но смачква потреблението. Така се образува омагьосан кръг, в който цените се повишават, потреблението се свива и в бюджета има постоянни липси”, обясни синдикалистът и добави, че голяма част от домакинствата не купуват нафта за отопление, не защото им харесва да стоят на студено, а защото нямат възможност да платят новите завишение цени.

По-конкретно в бюджета за следващата година е предвидено, че от октомври 2012 година нафтата за отопление ще стигне средната цена на тази за транспорт, която днес се движи около 1,45 евро. Цената на нафтата за отопление в последните три години поскъпна с около 50 на сто и в момента е около 0,92 евроцента.  Догодина ще стане 1,4 евро.

„В момента за данъци и акцизи отиват 1,05% от средната цена на бензина, която се движи около 1,65 евро”, продължи председателят на съюза Михалис Кюсис. Той поясни, че гърците са намалили значително средното потребление на леките си автомобили, а с премахването на ветото върху ползване на леки коли с дизелови двигатели за лично ползване, бензинът е изпаднал в особено неконкурентна позиция. Дизеловото гориво се облага с 13% ДДС, а бензинът с 23%. Смяната на системата, за да може една кола да ползва дизел струва до 2000 евро, което според Кюсис е излишен разход, след като съвсем скоро правителството ще изравни акцизите между двата вида горива. „Тези данъчни завишения са безпрецедентни и високите цени карат потребителите да търсят алтернативи. При горивата за транспорт няма друг вариант освен ограничение в ползването на леките автомобили, но при горивата за отопление виждаме, че потребителите се връщат към старите методи на отопление с дърва и въглища”.

Данните предоставени от Съюза на собствениците на бензиностанции сочат, че за три години потреблението на горива като цяло е спаднало с около 35%. За първото шестмесечие на 2011 намалението е 17%. За цялата 2010 спадът в потреблението на горива е достигнало 13,4% в сравнение с предишната година, а за 2009 свиването на потреблението е било около 6%. „Повишението на косвените данъци върху горивата има драматичен ефект върху предприятията, които се мъчат да оцелеят в периода на остра икономическа криза и трагични последици за хората с ниски доходи и пенсионерите. Стимулира незаконната търговия с горива и има обратен ефект от желания относно целите за увеличаване на приходите в държавния бюджет”, заключи Кюсис. 

Категории: ИкономикаПазари отопление нафта акцизи бензин Гърция поскъпване горива
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus