Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

За три години приходите на атинските хотели паднаха с една трета

05 Юли 2011 / 16:07:16  Виктория Миндова
891 прочитания

30% по-малко са приходите на атинските хотелите от 2008 насам, след като столицата стана почти всекидневна арена на стачки, протести и улични размирици. След последните събития на 28 и 29 юни тази година,  по време на 48-часовата работна стачка на синдикатите, Атина понесе щети, които столичното кметство изчислява на около 800 хиляди евро. За атинските хотелиери вредите се отразяват не само в материалните разрушения, но и в отказа на осем хиляди резервации, наплашени туристи и срив на имиджа на страната. Това са данните само от 20 хотела в центъра на града, а крайните резултати ще станат ясни по-късно тази седмица.

„Картината, която представят чуждите медии е наистина ужасяваща, но тя не определя истинското лице на Гърция ”, заяви председателят на Съюза на атинските хотелиери Янис Рецос. Той свика извънредна пресконференция, на която представи позицията на бизнесмените в бранша за разрушенията и последствията за туризма. Всички събития като последните градски войни се ограничават най-много в два квадратни километра в част от центъра на града, но в очите на света остава впечатление, че това е ситуацията в цялата столица, казват от съюза.

Гърция е напълно безопасна дестинация, но хората не могат да бъдат убедени, докато подобния явления продължават да съществуват, обясняват хотелиерите. „Представете си какви щети нанасят сблъсъците по време на протестите на туризма. Все едно някой да реши да посети Египет, когато гореше Кайро. Вредите могат да са непоправими”, заяви Тим Ананиадис, който е изпълнителният директор на един от най-известните хотели в столицата, позициониран непосредствено на площад Синтагма пред парламента. Този район е и главното „бойно поле”, на което се разиграха сблъсъците между анархисти, хулигани с полицията, която изля тонове от химикали и сълзотворен газ само за две денонощия.

Ананиадис заяви, че не е против синдикалните протести, стачките или митингите и подчерта, че те са форма на демократична защита на правата на работещите, но тежките сблъсъци и крайните форми на насилие, които се демонстрират в последно време излизат от тези граници. Той подчерта, че дори течението на Негудуващите, което е откопирало Синтагма в последния месец и половина не създава проблем нито на туристите, нито на самите хотелиери. „Много от нашите гости са французи, испанци и португалци и са запознати с тази форма на протест. Затова няма причина да се страхуват” обяснява той. Това е мирен израз на негодувание от мерките на политиците и промяната в начина на живот, което показва култура и гражданска съвест и не може да бъде сравняване с крайностите на определена група хора, казват хотелиерите.

Проблемът е в общата картина на страната, която се определя от събития със сълзотворен газ и разрушения. Най-големите вреди са свързани с отказа на резервации, които са за следващата година и то не от отделни туристи, а от големи клиенти като туристически бюра и международни организации, които организират специализирани форуми и симпозиуми с международно участие. „Когато се свързват с нас, за да резервират дата за симпозиум, който ще се проведе след 2-3 години, защото е такава практиката винаги ни задават един и същ въпрос – има ли сигурност Атина. Отговорът е да!” Това заяви за опита си с чуждестранни партньори Тим Ананиадис.

Въпреки всичките убеждения на хотелиерите за сигурността на столицата, Рецос оприличи събитията от миналата седмица на декемврийските палежи през 2008 година, които бяха провокирани от убийството на 16-годишния Алексис Григоропулос. Тогава анархисти и хулигани се вдигнаха срещу полицията и правителството и сблъсъците между двете групи продължиха почти три седмици, а последствията опустошителни за всички населяващи центъра на Атина. „По някакво чудо този път нямахме жертви”, каза Рецос, което определено не успокои духовете.

Нямаше как да не го попитаме председателя на Съюза на атинските хотелиери какви мерки смята да предприеме, за да активира правителството да вземе превантивни мерки срещу нови сцените на побой между анархистични групи и полиция. „Ние не сме политици и не можем да даваме политически решения. Нашата работа е да алармираме обществеността и правителството за последствията от подобни сцени, но не можем сами да решим нищо”, отговори той. Рецос добави, че степента на издръжливост на хотелиерите в центъра на Атина се изчерпва и ако управляващите много скоро не вземат окончателно решение как да се справят с феномена на насилие и престъпност, последствията за туризма могат да са драматични.

Категории: ИкономикаПазари хотели Атина размирици щети сълзотворен газ
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus