Проектозаконът за получаване на гръцко гражданство от имигранти вчера влезе за гласуване в парламента, след като бяха направени малки промени, които са свързани с условията за кандидатстване. Според промените е необходимо кандидатите да владеят гръцки език на задоволително ниво, три препоръчителни писма от гърци, които живеят в същия квартал и освен това имигрантите ще преминават задължително пред изпитна комисия.
Новият закон ще даде карт бланш за получаване на гражданство от 500 000 имигранти, които пребивават законно в държавата, както и на 250 000 деца от т.нар. второ поколение. Паралелно с това се отваря и пътя за получаване на право на вот за идните местни избори през есента, когато ще могат да гласуват 266 000 гърци от диаспората, завърнали се в родината си и имигранти.
Интеграцията на имигрантите е от „национална, социална и икономическа необходимост” заяви министърът на външните работи Янис Рангусис, който представи промените в началния текст на законопроекта, който беше пуснат за публично обсъждане. Според данните на министерството, ако будат изключени гърците от диаспората, които са получили гражданство при завръщането си в родината, емигрантите от трети страни, които ще получат право на вот на изборите са едва 0.65% от общото население на страната.
Според законопроекта право на гражданство може да имат имигрантите, които пребивават законно в Гъция пет години, въпреки желанието от страна на опозицията този срок да бъде удължен на осем години. След петгодишен законен престой в Гърция, имигрантите ще имат право да си подадат молба за получаване на гражданство, на която ще трябва да бъде даден отговор в срок от две години.
Специална наредба в закона съществува за имигрантите, които яе пристигнат в страната след обнародването на закона. Те ще трябва да живеят в Гърция седем години, за да могат да си подадат документи за гражданство, а решението ще се издава след една година. Децата, които не са родени в страната ще могат да получат гражданство след шестгодишен курс на обучение като впоследствие ще получат гражданство преди навършването на пълнолетие.