Гръцките заплати достигнаха до нивата от 2005 през първото тримесечие на 2013. Това сочат данните на Националния статистически институт ЕЛСТАТ, който направи ретроспективен анализ на средното ниво на възнагражденията в страната от началото на 2006 до март 2013.
След два Меморандума за финансова помощ, поредица от мерки за фискална консолидация и вътрешна девалвация за повишаване на конкурентоспособността, чрез намаляване на цената на труда, заплатите в страната се върнаха до нивата познати преди седем години. Това в съчетание с избухването на безработицата доведе до намаляване на приходите в държавната хазна, въпреки драстичното увеличение на данъците.
Показателят на възнагражденията ЕЛСТАТ сочи спад за първото тримесечие на тази година от 18% в сравнение със същия период на 2011. В същото време БВП продължава да се свива и се очаква да доближи в края на 2013 нивата от 2005.
През 2005 БВП на Гърция беше 193 милиарда евро. Предварителните икономически анализи показват, че тази година той няма да надмине 195 милиарда евро в най-добрия случай.
Министърът на заетостта и социалното осигуряване Янис Вруцис твърди, че заплатите и пенсиите в Гърция няма да бъдат допълнително намалявани до 2016 година. Новинарският интернет портал difernews.gr съобщава, че създаването на по-гъвкави трудово-правни отношения ще подпомогне борбата с безработицата.
Същият източник сочи, че намаляването на минималната работна заплата на 350 евро от 584 евро, както важи сега ще увеличи заетостта с 4%. В момента безработицата е малко над 27%, а през 2005 нейната стойност е била 9,9%. Противниците на новото орязване на заплатите коментират, че 4% намаляване на безработицата не може да компенсира общото обедняване на хората в Гърция, които вече са загубили около 30% от стандарта си на живот в сравнение с периода преди икономическата криза.
Предложението за намаляване на безработицата с допълнително съкращаване на заплатите е на помощната група от Европейската комисия с ръководител Хорст Райхенбах. Според оповестената информация промените могат да влязат в сила най-рано от първи януари 2017. Дотогава Гърция трябва да е възвърнала положителния си икономически ръст и сама да погасява задълженията си към външните кредитори.
Европейските консултанти насърчават правителството да прокара министерско решение, с което да освободи работодателите от задължението да запазят броя на служителите в компанията, ако те стачкуват срещу новите мерки. Докато страната не добие стабилен икономически ръст, анализаторите смятат, че нивото на заплатите не е гарантирано.
Показателят, който измерва нивото на заплатите в страната включва в себе си средната стойност на възнагражденията от ключови сектори. Между тях са добивната промишленост, производството, дребната и едрата търговия, управлението на водите, на канализациите и на отпадъците, логистиката, туризмът, информационните и телекомуникационните услуги, недвижимата собственост, финансовите и застрахователните услуги, административните и помощни услуги.