Срещите на министъра на заетостта Андреас Ловердос с представители на най-големите синдикати в Гърция поставят началото на диалога за реформите, които трябва да предприеме правителството в осигурителната система. По време на преговорите ще бъдат обсъдени темите за укриването на данъците, намалението на разходите в здравеопазването и рамката, в която ще продължи диалога между министерството и синдикатите.
От своя страна синдикалистите ще поставят на първа линия преговорите за реформите свързани с увеличението на възрастовата граница за пенсиониране и намалението на пенсиите. Освен това от синдикатите ще се позоват на кризата в хазната на едната от най-големите осигурителни каси – ИКА, за да изискат създаването на финансов резерв с цел да се „спасят” пенсиите.
Прогнозите са, че правителството няма да навлезе в структурни промени, а ще се опита да набави средства като събере неплатените данъци, ограничи харченето в областта на здравеопзването, обнови списъка с тежките и вредни за здравето професии и преразгледа всички пенсии, които се дават преждевременно и за инвалидност.
Диалогът между правителството и представителите на синдикатите ще се заформи около дванадесет основни теми:
1. Постепенно увеличение от 2013 г. на възрастовата границата за пенсиониране на жените, които работят в държавния сектор
2. Замразяване на разпоредбите за увеличение на възрастовата граница на майките, които трябваше да влезнат в сила от 2010 г.
3. Драстично намаление на разходите за здравеопазване и контрол на данъчните декларации
4. Създаването на Национален Фонд за Солидарност (от социални ресурси), който ще подкрепи финансово системата и ще осигури следващите поколения
5. Обединението на съществуващите осигурителни каси в големи автономни органи
6. Да се даде мотивация на работещите да се осигуряват като се установи размера на една основна пенсия за всички, която може да се увеличи в зависимост от изработените години и размера на заплатата (като се премахват мотивациите за сключване на договори за осигуряване върху по-ниска заплата).
7. Обезкуражаване на преждевременно излизане в пенсия като се съгласува един и същи процент намаление на пенсията за всяка една година, която е по-малко от минималния брой години за пенсия (засега това наказание се прилага като пенсиите на частните служители се намаляват с 6% за всяка една година преждевременно пенсиониране, а на работещите в държавната сфера с 4,5% за всяка година)
8. Установяване на размера на основна пенсия и постепенното заформяне на размера на пенсия за работещите в селското стопанство и за неосигурените в рамките на 950 евро за двучленно семейство и 550 евро за един пенсионер.
9. Преструктуриране на здравните единици в рамките на правилно организирана здравна система
10. Намаление на времето за изплащане на пенсиите до три месеца до края на 2010 г.
11. Преразглеждане на дефиницията за Годишната издръжката за взаимопомощ
12. Преразглеждане на режима за тежки и вредни за здравето професии
Увеличението за всички на пенсионната възраст с една година „съживява” системата за три и половина месеца, докато ако намалее укриването на данъци от 35% на 20% системата печели седем години живот, отбелязва Георгиос Романиас, който е научен сътрудник към Института по заетостта към синдикалната конфедерация ГСЕЕ–АДЕДИ. Според данните на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, гърците работят средно около 25 години, но г-н Романиас обясни, че това се дължи не на факт, че работят малко години, а че се е увеличила работата на черния пазар и работата без осигуровки.