Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Защо Националната банка на Гърция и Алфа Банк не си казаха "Съгласни сме"

25 Февруари 2011 / 21:02:58  GRReporter
2811 прочитания

Различни причини бяха представени в общественото пространство защо в края на краищата Националната банка на Гърция няма да се слее с Алфа Банк. Гръцкото издание Имерисия представи други пет, различни от широко разпространените до момента, които се предполага, че са в основата на разтурения годеж между двете търговски банки.

Като първа причина се изтърква проблемът, който щеше да настъпи с персонала след сливането. Националната банка на Гърция има около 36 500 служители, а Алфа Банк 15 300. След сливането на двете институции общият брой на служителите ще надмине 51 хиляди души, а много позиции ще се дублират, което прави съкращенията неизбежни. В най-добрия случай 10 на сто от персонала на новата банка ще се окаже излишен или около пет хиляди души ще останат на улицата. Опасенията на Алфа Банк са, че техните служители ще бъдат пометени първи след реформирането. В този смисъл 30% от работещите в Алфа са заплашени да влезнат в редиците на безработните през 2011, тъй като Националната банка на Гърция има преднина като купувач във взимането на решенията.

Втората причина е, че в новата схема държавата ще продължи да има своята роля. В много местни публикации се говори за „национализация” на Алфа Банк. Най-вече защото държавата или по-точно поредното й правителство определя президента на Националната банка на Гърция независимо, че има нищожен дял от нея.

Следващата причина е съвсем парадоксална и антилогична. Всъщност не става въпрос за национализация, както твърдяхме във втората причина, а за приватизация на Националната банка на Гърция. Ако се погледне обективно на обемите на двете банки, поглъщането на Алфа от Националната банка е най-реалистично от страна на стратегия и химия между двете организации. От всички възможни комбинации на потенциални сливания само комбинацията от Националната банка с Алфа е реално приложима засега.

Четвъртата причина се крие в оценката на портфейлите на двете банки и стойността на притежаваните  от тях държавни ценни книжа. Обменният курс от 8 към 11 съответства на 0,727 акции на Националната банка за всяка акция на Алфа. Проблемът е как ще се оцени общата стойност на активите на новата организация, защото портфейлът на Националната банка на Гърция съдържа много по-голям обем държавни ценни книжа от този на Алфа.

Международните счетоводни стандарти предлагат различни методи на изчисление, но реално няма обективен начин да се изчисли стойността на държавните облигации в търговската банка. От една страна може да се вземе стойността на облигациите, когато са били закупени. От друга сегашната им текуща стойност, която е доста по-ниска от първоначалната. Не може да се изключи и варианта облигациите да бъдат оценени  под заплахата на едно предстоящо окастряне на стойността им haircut, в порядъка на 20%-30% или дори повече, в зависимост от развитието на ситуацията в страната. Още по-неблагоприятна изглежда перспективата държавните облигации притежавани от Националната банка да се класират като боклук (junk bond) на една разорена държава и да нямат каквато и да е стойност.

Обективното изчисляване на стойността на държавните облигации днес е обречено от самото начало, защото те не се търгуват на свободните капиталови пазари и се приемат при регулирани, а не пазарни цени единствено от Европейската централна банка. Тяхната стойност зависи пряко от макроикономическата ситуация на Гърция и това прави оценяването им субективно.

Петата причина е ниската цена предложена за Алфа Банк. Перспективите за растеж на гръцките банки са мрачни. Атинската фондова борса работи на много ниски нива, което до голяма степен определя и ниските нива на търгуваните акции в нея. Алфа Банк, както всички останали търговски банки в страната са засегнати сериозно от липсата на достъп до свободните пазари и това намалява сериозно тяхната рентабилност. Докато не се види светлина в тунела на гръцката криза, не може да се говори за сигурни сценарии в банковия сектор. 

Има и една шеста причина за несъстоялата се сватба между Националната банка на Гърция и Алфа банк. И тя е, че този филм вече сме го гледали. Това е второто поред неосъществено сливане между двете банки. Е, ако отивате към църквата, за да се венчаете с някого и той или тя ви изостави в последния момент, едва ли ще ви хрумне отново да участвате в подобен сценарий. Колкото и роднините ви (в нашия случай правителството, Провопулос, МВФ) да ви казват, че е крайно време да се задомите. С други думи Националната банка на Гърция и Алфа банк нямат какво толкова атрактивно да си предложат една на друга, така че да загърбят всичко и да кажат: "Съгласни сме".

Категории: ИкономикаКомпании Националната банка на Гърция Алфа Банк сливане финансова криза
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus