Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Защо не гласуваха някои гърци

08 Ноември 2010 / 22:11:05  Виктория Миндова
2168 прочитания

40% от гласоподавателите в Гърция решиха да не вземат участие в изборите.  За района Атика процентът на хората, решили да правят нещо друго в избирателния ден, вместо да влязат в тъмната стаичка и да пуснат своя глас за кметове и районни управници в страната е 67%. Огромното число накара политическите анализатори в страната да се запитат какво накара мнозинството от столичаните да обърнат гръб на правото им да се чуе техният глас. Едни казаха, че се дължи на отегчението на гърците от политическия им живот. Други заявиха, че е вид протест срещу водената икономическа политика и рестрикциите, въведени през последната година от Меморандума за финансова помощ.

Реших да се обърна към собствения си кръг от познати и приятели, за да разбера защо не са гласували. Първата ми изненада бе, че повечето хора, с които говорих всъщност бяха пуснали своя вот. Изненада е, защото никой от тях до момента не бе заявил открито, че симпатизира на определена партия или политическо движение. В същото време със сигурност знам, че никой от тях не е доволен от кризата, в която се намира Гърция днес. Почти всички обаче признаха, че няма кандидат, който да изразява мнението им по много въпроси на сто процента. Основните доводи, които чух от всички упражнили правото си на вот бяха: не искам отново да се чуе гласа само на старите гласоподаватели; ако искаме да се промени нещо, ще трябва и ние да вземем участие; не мога да недоволствам, ако съм оставил някой друг да решава вместо мен.

Всички причини, които бяха изброени са показателни за будната гражданска съвест на кръга от хора, с които говорих и са гласували на местните избори. Остава под въпрос обаче мнението на всички останали, които решиха да не вземат участие в изборите. Потърсих отговора от няколко души „Защо не гласувахте на местните избори?”

Първа в списъка ми се оказа 27-годишната Мария, която има магистърска степен в специалността „Немска филология”. Доскоро тя работеше в книжарница за немска литература, но преди месец я съкратиха, защото бизнесът западал и нямат пари да им плащат заплати. Мария ми обясни, че по принцип защитава тезата, че правото да гласуваш е едно от най-важните постижения на демокрацията, но на тези избори не е могла да се индетифицира  с нито един от предложените кандидати. „Имах намерение да гласувам, но в последния момент се отказах. Омръзна ми да гледам как се прехвърля властта от Нова Демокрация към ПАСОК и обратно. Ако бях гласувала щеше да е за някоя от малките партии.” Тя обясни, че от друга страна по-малките политически групи (ЛАОС-крайно десни, Гръцката комунистическа партия-ККЕ, СИРИЗА-радикални леви и т.н.) са доста крайни в мнението, което изразяват и защитаваните от тях позиции, не изразяват нейното виждане за бъдещето на страната. „В края на краищата разбрах, че ако гласувам за някой, който не симпатизирам, изневерявам на себе си”. Това е и причината 27-годишната безработна Мария да не гласува.

„Подигравка с народа и губене на време” е ходенето на избори в Гърция според Мариела, която е 31 години. Тя е икономист по образование, работи като финансов съветник в частна компания. В момента се подготвя за изпити за докторат. „Предпочетох да остана вкъщи през уикенда и да чета за изпитите ми през декември, вместо да си губя времето с тези избори.” Тя бе категорична, че в Гърция демократичният начин на избиране е само витрина, защото в основата си големите политически организации са еднакви и който и да излезе на власт, резултатът винаги е един същ. Мариела е на мнение, че човек трябва да гради приоритетите си и гласуването за кмет, няма да й помогне за изграждането на по-добро бъдеще.

Интерес предизвика мнението на 25-годишната Йота. Тя е преподавател по италиански в частно училище за чужди езици и заяви, че е отишла да гласува, но умишлено е пуснала грешно попълнена  бюлетина. Причината е, че според нея е изключително важно да се гласува и апатията или безразличието не са отговор на социалните проблеми. За да не отиде гласът й за кандидат, който не одобрява (а тя не одобрява никой от тях) е написала стих от любимата си песен на бюлетина, затворила я в бял плик и после я пуснала в урната.

В Гърция избирателите имат право да пуснат и така наречената „бяла бюлетина”, която им дава правото да гласуват без да избират конкретен кандидат. По този начин се дава възможност на гражданите да изразят мнение, без да правят компромис с избора си. „Някъде четох наскоро, че бялата бюлетина се причислява на вторите избори към броя на гласовете за представителя с най-голям вот,” обясни Йота и добави: „Не ми се рискуваше, някой да се възползва от моя глас и затова предпочетох да споделя една песен с комисията, отколкото да пусна бяла бюлетина.” Същият пример последвала и нейната приятелка Ана, която обаче нарисувала намръщено личице върху избирателния лист.

Доста по-практична бе причината, поради която 24-годишната Феня не е дала своя вот на местните избори. Тя е студентка в специалност „Връзки с обществеността” в Американския университет в Атина и работи като shop-controller в един от магазините на известна верига за дрехи и аксесоари. Феня обясни, че е искала да гласува, но е регистрирана в северна Гърция, в град Драма, от където произхожда и нейното семейство. Опитала се да прехвърли избирателните си права в Атина, но както всичко друго в Гърция свързано с държавната администрация, това щяло да отнеме твърде много време. „В момента е средата на сезона и в работата имаме много нови поръчки, а за университета имам да подготвя един тон курсови работи. Да си взема почивка, за да гласувам в Драма е немислимо, така че и аз попадам в групата на апатичните, макар че не съм такава.”

Категории: ПолитикаОбщество избори гласуване Гърция
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus