„Павлос Псомиадис да влезе в затвора!” искат пострадалите от фалита на застрахователна компания Аспида. Над 300 души протестираха пред сградата на Министерство на финансите на централния площад Синтагма, за да изразят гнева си, че правителството бяга от отговорност и не гарантира, че те ще си получат обратно спестяванията, които са правили цял живот и са изчезнали като дим заедно с директора на застраховатената им компания Павлос Псомиадис.
В началото на протеста организаторите раздават листовки, които подробно уведомяват за всички действия, които са предприели от момента на обявяването на фалита на компанията на 21 септември 2009 г., през обещанията на заместник министъра на финансите Филипос Сахнидис, че до Коледа случаят на застрахованите ще бъде решен, следва период на търпеливо очакване, което се изчерпва и през февруари 2010 г. пострадалите заминават за Брюксел, където внасят обвинителен акт в Европейската комисия.
Хората четат набързо листовките, информират се и се обръщат към най-близкостоящите до тях, за да споделят възмущението и гнева си. Пристигат все повече и повече хора на всички възрасти, които са доверили спестяванията си на двете „изгърмели” застрахователни компании Аспида Проня и Commercial Value. Никой не може да повярва, че държавата ще остави застрахованите необзпечени, никой не може да преживее мисълта, че няма пари за старините си или няма здравна застраховка, която вече е платил "в злато".
„Застрахователните компании не са кебапчийници, нито фризьорски салони и затова има надзор над тях във всички държави. Не може държавата да бяга от отговорност. Хората са си вложили парите и то във втората най-голяма застрахователна компания в Гърция, за да се чувстват сигурни. Когато я няма тази сигурност накъде сме тръгнали?!” казва един от организаторите на Съюза на пострадалите от фалита г-н Никос Кехайаоглу.
Емоциите на хората са твърде силни и не могат да се прикрият, когато става дума за загубената вяра и сигурност, причинили безсънни нощи през последните месеци. Свидетелство за безхаберието на системата, оставила застрахованите на милостта на съдбата е историята на една 74-годишна жена. „Аз работя в Германия от 45 години, болна съм от рак и ме убедиха да си вложа парите в Аспида с вярата, че това е гръцка застрахователна компания и вложих 250 000 евро. Аз съм на 74 години, а г-н Финансовият министър го пази този Псомиадис. Аз съм работила 45 години в снеговете и си искам парите! Ако ми падне пред очите Псомиадис ще го линчувам!”
На въпроса, който си задават всички „защо директорът и собственик на Аспида Павлос Псомиадис е на свобода”, никой не може да даде отговор. „Той е дал фалшив чек в размер от 500 млн. евро на Банката на Гърция и за съжаление вместо директорът на банката да се обади на полицията и да го вкарат в затвора, сега е свободен” казва г-н Кехайоглу.
В този дух са и лозунгите на протестиращите, които гласят „Долу ръцете от нашите пари!”, „Вкарайте крадците в затвора!”, „Смешен надзор, несериозна държава!” и „Сахиниди, намери решение сега!”. С тях присъстващите потеглиха към парламента, за да внесат официални писма до министър-председателя Георгиос Папандреу, до председателя на парламента Филипос Пецалникос, до лидерите на партиите и до президента на Републиката Каролос Папуляс с искане за незабавна среща с тях.
„Ако не се реши проблемът сега, по необходимост ще се реши от Европейския съд. Ние ще се измъчим няколко години, но държавата ще се принуди да плати както застраховаките, така и лихвите. И затова е от държавен интерес да се разреши проблемът днес. Искам да благодаря на някои хора в парламента, които се опитват да намерят решение - г-н Лафазанис от СИРИЗА и г-н Воридис от ЛАОС” допълни г-н Кехайоглу.
Според неговите думи Съюзът на пострадалите, в който членуват както юристи, така и счетоводители, са формулирали конкретни предложения за решение на случая, „които поставят държавата в позиция на длъжник след около десет години. Тези предложения искаме да ги внесем в Постоянната комисия по финансовите въпроси към Парламента. В този момент сме в постоянен контакт с депутати и най-вече с тези, които са в комисията, за да повлияем да се реши случаят в насоката, в която трябва и да не бъде необходимо да задействаме обвинения, които вече сме направили към Европейската Комисия и да закараме държавата на европейски съд. Този резил не го щем. Но ще го направим, ако ни принудят!” категорично заяви г-н Кехайоглу.
Последно, г-н Кехайоглу приведе примери за подобни случаи на отнемане на правото за развитие на дейност на застрахователни компании в други държави, където застрахованите са били напълно подсигурени от държавата. „Отговорността на държавата е огромна, защото застрахователния и банковия сектор са много чувствителни – хората вкарват пари и спестявания правени цял живот, инвестират за пенсия, застраховат си живота, застраховат си здравето. Никой не може да се застрахова втори път при същите условия, при които го е направил първия път... Във всички случаи, когато има отнемане на правото за развитие на дейност или проблем в застрахователната компания, веднага се задействат всички механизми. Най-пресният пример е сс застрахователна компания AIG, където щетите щяха да са в размер от 260 млн. долара, но американското правителство разреши проблема преди изобщо да изникне като такъв. Също така, компания Аспис в Швеция в същия ден когато фалира правата на застрахованите бяха прехвърлени към друга застрахователна компания. И никой нищо не е научил. Единствено са получили уведомително писмо, че оттук нататък ще бъдат обслужвани от друга застрахователна компания”.