Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Затягането на данъчните правила донесе разкол между правителство и социални партньори

02 Февруари 2011 / 22:02:24  Виктория Миндова
972 прочитания

Предложенията за промени в данъчното законодателство внесоха пълен смут в общественото пространство. Миналата година финансовият министър Георгиос Папаконстантину бе обвинен, че е превърнал общественият диалог за реформата в данъчното законодателство в обществен монолог. Поради тази причина, той покани всички социални партньори в министерството тази година на „конструктивен” диалог, преди да внесе крайния текст на законопроекта за гласуване. След четиричасово изслушване мненията на различните страни в обществения диалог, ситуацията се оказа като в баснята за орела, рака и щуката.

Първо министърът на финансите започна срещата, като остави да се разбере, че за всички данъчни нарушения би искал да се въведат най-строги наказателни мерки. Той иска да се криминализират всички дългосрочни нарушения на данъчното законодателство. „Ако в последните десет години гражданин или предприятие е декларирало минималния необлагаем доход и ние открием банковите му сметки и намерим милиони, ще трябва да последва затвор”, поясни накратко министъра.

Всички тези планове на правителството получиха много добър отзвук в обществото, но се оказа, че прилагането им на практика би било много трудно. Търговските и индустриалните камари повдигнаха въпроса за закъсненията с връщането на ДДС, които в някои случаи достигат и до две години. Техните представители подчертаха, че ако правителството иска да наложи строги мерки и да осъжда по бързата процедура предприятия и заетите на свободна професия за невнасяне на данъчни задължения, първо трябва да се погрижи да връща навреме дължимите към бизнеса суми.

Гръцката търговска камара, Съюзът на индустриалците и Федерацията на гръцките износители се обединиха около това мнение и подчертаха, че в период на рецесия пазарът е изключително свит и липсват ликвидни средства. На масата за преговори се постави и въпроса за чековете без покритие, които заляха пазара в последната година. Над един милиарда евро са безвъзвратно загубени от празни чекове, които са били пуснати в обръщение и са „изгорили” хиляди малки и големи предприятия през 2010. Много бизнесмени се оказват с купища непокрити чекове в ръце и висящи задължения към държавата, подчертаха производители и търговци. Липсата на ликвидност не ги прави престъпници обаче и те настояват министерството да вземе това предвид.

„Ако шест от всеки десет търговци не са коректни в плащането на данъчните задължения, с новите мерки държавата наказва останалите 40 на сто, които действат законно и си плащат данъците”, заяви Василис Коркидис, президент на търговската камара. Той призова да се разгледат много внимателно клаузите в проектозакона, които описват наказателните процедури, за кои групи нарушители и при какви условия ще важат те.

Начинът и качеството на оценяване на данъчните служители също бяха засегнати в обсъждането. Според голяма част от работодателите организации, преди финансовото министерство даде зелена светлина на данъчните да налагат глоби или по-строги наказателни мерки, трябва да „пресее” служителите на контролния орган и да се обеди в независимостта и в обективността на действията им.

Председателят на камарата на търговците и занаятчиите Димитрис Асимакопулос призова министерството да не се ориентира към криминализиране на всички данъчни нередности, а да намери начин да ги предотврати. Той подчерта, че гърците са изобретателен народ и колкото по-строги са мерките, толкова повече начини за заобикалянето им ще се намерят.

Даде се предложение да се изготви нов отдел към министерството, който ще има пряка връзка с месния бизнес и ще води отворен диалог по темите свързани с правилното водене на книгите и данъчната коректност. Организацията на заклетите експерт-счетоводители или на кратко заклетите одитори приветстваха това предложение и подчертаха нуждата да има по-добра комуникация между държавата и бизнеса. Според тях крайният резултат от това ще е по-коректни платци и повече събрани данъци в държавната хазна.

Друг проблем, който бе изтъкнат на обсъждането е високото облагане на неразпределената печалба, която в Гърция достига до 25 на сто. Бизнесът предложи този показател да се смъкне с поне пет на сто, защото в противен случай Гърция рискува да загуби сериозни чуждестранни инвеститори от местния пазар. Те призоваха и за данъчни облекчения, които да се полагат на предприемачите, ре-инвестиращи печалбата си. Президентът на Съюза на посредниците на пазара на недвижими имоти Йоанис Ревитис даде за пример България като страна със стабилна и ефективна данъчна система, която предлага плосък данък от 10% и е привлекателна за инвестиции и е развила добър бизнес климат.

Предложението му бе прието с лека ирония както от страната на министрите, така и от някой от представителите на останалите социални партньори. След като приключи с изложението си, Йоанис Ревитис напусна залата на пръв поглед леко ядосан. Половин час по-къс самият финансов министър се извини, че трябва да бърза към парламента и напусна изслушването на предложенията на бизнеса и синдикатите.

Категории: ИкономикаПазари ДДС данъчни измами закъснели плащания Гърция диалог
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus