Обществената заангажираност в Гърция нарастна, а правителството се зае със спешни мерки, за да се пребори с корупцията на високо ниво и да възвърне доверието на гърците в политическата система.
Обстоен контрол върху данъчните декларации на политическите лица, за да се открият средствата, с които са закупили апартаментите си и всякакви недвижими имоти, ще въведе закон на министерство на правосъдието обяви вчера министърът на правосъдието Харис Кастанидис. Отсега нататък контролът върху имуществото на политиците ще се извършва от петчленна комисия съставена от съдебни служители. В нея освен заместник председателят на парламента, няма да участва нито един депутат. Комисията ще надзирава и финансите на партиите, както и предизборните разходи на депутатите.
Обсъжда се конфискация на имуществото и вземане на депутатския мандат в случай, че депутат участва пряко или косвено в офшорна компания. Като престъпен акт ще се счита укриването на данни за имущество с наказание от десет години, когато данните, които се укриват превишават стойността от 300 000 евро. Според новият проектозакон министърът на правосъдието ще може да заповяда контрол върху собствеността на даден политик, когато има в ръцете си обвинение срещу него. В новият закон ще бъдат записани всички престъпни актове свързани с упражнението на задълженията от политиците.
Данъчните декларации на политиците, които са правени през последните двадесет години ще излезнат наяве и ще бъдат подробно разследвани. Особено внимание комисията ще обърне на политиците, които са изпълнявали длъжности като министри и заместник-министри на отбраната, на опазване на обществения ред , на културата и на транспорта.
В рамките на борбата срещу корупцията и подкупите, парламентът състави комисии за разследването на двата големи скандала, които избухнаха по време на предишното правителството на Нова демокрация.
Удължаване на срока до 30 юни ще поиска Парламентарната комисия, която работи върху скандала „Сименс”, каза председателката на комисията Сифи Валираки. Паралелно с това започва и контрол върху имуществото придобито през последните 20 години на всички министри и заместник-министри в министерствата свързани с аферата „Сименс”. Според председателката на комисията съществуват следи, които водят до политици и от двете големи партии.
Ден след като Парламентарната комисия по случая Ватопед изслуша показанията на бившите кадри от правителството на Нова демокрация - Янис Ангелу, Георгиос Алогоскуфис и Георгиос Вулгаракис, които заявиха, че не са замесени в случая, вчера пред комисията се яви и Теодорос Русопулос. Той подчерта, че единствената му връзка с игумена на манастира Ватопед Ефраим е духовна. Единадесет полици общо ще дадат показания пред Контролната Комисия на парламента, която проучва политическите измерения на скандала с манастира Ватопед с имоти на гръцката държава.