Снимка: Етнос
Golden Boys се оказаха над 60% от служителите в кметствата и организациите на местно самоуправление, сочат данните от проучване на Министерството на административните реформи и електронното управление. Работещите в общини и кметства получават едни от най-високите възнаграждения между служителите на широката публична администрация, независимо, че организациите, в които работят се смятат за най-разхитителните държавни структури с дългове от милиарди евро. Въпреки това, голяма част от работещите там са получили годишни заплати между 50-90 хиляди евро за 2010 за позиции като инженер, икономист, администратор, отговорник „Култура”, офис мениджър, дори общ работник в общината.
Събирането на разпръснатия държавен сектор и неговите клонове накара държавното управление да изиска конкретни рапорти от организациите за местно самоуправление, в които трябва да са включени бюджетите и детайлен опис на разходите за заплати в съответната община. На министерската заповед се подчиниха обаче сами 230 общини от общо 325, които изпратиха данните за направените през 2010 разходи и поетите за същия период приходи. От синтезираната информация става ясно, че 60% от висшистите в общините взимат годишен доход, значително по-висок от средно приетия за публичната администрация. При завършилите техническа специалност по-добре платените в сравнение с техните колеги в министерства и други публични институции са 53%, а 55% от общинските работници със средно образование получават по-високи заплати завършилите гимназия в други държавни учреждения.
От началото на мандата си правителството на Георгиос Папандреу се бе обвързало с обещанието да въведе ред в заплатите на държавните служители, които и днес продължават да получават средна работна заплата значително по-висока от тази частния сектор. От първи януари 2011 година в Гърция трябваше да влезе в сила единната система за изчисление и изплащане на заплатите в публичния сектор, с която несправедливостите и несъответствията във възнагражденията на държавните служители щяха да бъдат сведени до минимум. С единната система разбира се, трябваше да дойде и намаление на голяма част от разходите за заплати в бюджета. То обаче не се случи. Първо, защото броя на държавните служители в Гърция бе еингма до средата на 2010. Въпросителна висеше и над това, кой каква заплата и какви добавки на нея получава, а след това, защото май на правителството не му се изправяше лице в лице с разгневения електорат на ПАСОК, който стои на затоплените държавни столчета от години.
Проверката на Министерството на административните реформи и електронното управление показва, че във всяка община поне 10%-15% от служителите са с космически за тяхната длъжност заплати. Най-типични примери са общините на Козани Родос, в които икономическото състояние е плачевно, но общите работници в първата община получават малко над 56,7 хиляди евро на година, а във втората около 43 хиляди евро за 2010. Примерите продължават с машинен инженер от община Пиерия, който е получил общо за 2010 година 83,7 хиляди евро евро, строителен инженер в община Янина 80,7 хиляди евро, генерален мениджър в община Корфу с 78,9 хиляди евро и електротехници в община Пиерия с 61 хиляди евро евро. Икономистите в кметствата на Еврос и Ираклион обаче бият в играта на наддаване „Кой 0общински служител получава най-много пари” със заплати, които са съответно 83,4 хиляди евро и 82,6 хиляди евро.