Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb

Протестите продължават, безработицата расте

24 Ноември 2011 / 21:11:53  Виктория Миндова
1294 прочитания

Протестите в Гърция продължават и във втория ден на блокадата на главната сграда на Националната електрическа компания от синдиката на служителите в нея нещата загрубяха и полицията прибра Никос Фотопулос. Той бе арестуван, след като не позволи на директора на техническия отдел на организацията да влезе в сградата, където се намира неговия офис. С него бяха арестувани още 14 синдикалисти с повдигнато обвинение за нарушаване на обществения ред и затрудняване на дейността на публично предприятие. Делото е отложено за 30 ноември и задържаните са пуснати на свобода.

Перспективите за допълнителни съкращения и нови данъци не се харесват на синдикатите и днес Съюза на служителите в държавната администрация (АДЕДИ) отново обяви четиричасова работна стачка.

Държавните служители подкрепиха действията синдикалистите от гръцката НЕК (ГЕНОП–ДЕИ) и в отворено писмо определиха действията на полицията като насилствени и брутални. Според държавните синдикати с това си действие коалиционното правителство иска да изпрати ясно послание, че мерките заложени в оздравителната програма ще бъдат изпълнени и работническите протести няма да бъдат приемани. В изявлението си, синдикалистите използват малко повече патос: „Коалиционното правителство иска да изпрати послание на всеки, който се бори за правата си, на всеки гражданин и на всеки финансово затруднен да приемат крайната, несправедливо и провокативно нападение на приходите на всяко домакинство. 1.Изпълнението на мерките ще стане безразборно и без право на преговори и 2.Всеки опит за съпротива ще бъде помачкан с всевъзможни средства с помощта на авторитаризма и жестокостта”.

Кадрите от ареста и обясненията на очевидците сочат, че не е било проявено полицейско насилие или жестокост, но самият акт на арестуване на лидера на синдикалната организация на Националната електрическа компания явно е скандализирал техните колеги. Решението се намира на принципа на старата поговорка „Ако не ще е по врат, ще е по шия” и щом им бе отнето правото да блокират сградата, където се печатат сметките за ток, синдикалистите от НЕК обявиха 48-часова работна стачка и отново намериха начин да осуетят издаването на част от сметките за ток с включен извънредния данък върху недвижимите имоти.

Средно 35% е намалението на заплатите в държавните предприятия, което вдигна на крак Съюза на служителите в държавната администрация (АДЕДИ). Мярката за трудовия резерв започва от следващия месец и първи ще влязат служителите на възраст близка (2 години) до пенсионната. Техният брой е между четири и шест хиляди души. Следва въвеждането на 30 хиляди държавни служители в трудовия резерв, който според синдикатите е последната крачка преди уволнение. Законът за трудовия резерв бе приет тази есен, за да намали по-плавно броя на държавните служители в публичната администрация, която от години е доказала, че е тромава, неефективна и струва прескъпо на държавния бюджет.

В същото време безработицата в Гърция достигна 18,4%, като основните пострадали от нея са служителите в частния сектор. Според данните на министерството на  заетостта на социалното осигуряване от 2010 година насам действат 36 програми за поддържане на заетостта в бюрата по труда, които не са разработили нови работни места, но са ограничили разрастването на безработицата с около 4%-5%. „Продължаваме да работим по нови програми, които се прилагат незабавно и затова през 2012 ще пуснем още 27 нови възможности за субсидиране на работните места. Те имат начален бюджет от 1,3 милиарда евро и са предвидени за 310 хиляди безработни, като по-голямата част от тях са държавни средства, а остатъкът е от европейските субсидии по Националната рамка за структурно развитие (ЕСПА). „Не можем да прекъснем нито една от старите програми и няма да го направим, защото условията са същите, даже по-зле в икономиката на страната”, заяви пред журналисти министърът на заетостта и социалното осигуряване Георгиос Кутруманис.

Той поясни, че за момента един от най-големите проблеми е лошата информираност на заинтересуваните за възможностите, които дават текущите програми. Това обяснява и ниската реализация на планираните цели. Той подчерта, че министерството търси начини да идентифицира хората с най-слаба възможност да намерят работно място и да създаде специални програми за тях. Кутруманис не отрече, че следващата година ще е изключително тежка и бюрата по труда ще се съсредоточат да помогнат максимално на действащите предприятия да запазят или да отворят нови работни места, като стимулират финансово или социалните осигуровки на ново постъпилите на работа, или субсидират запазването на вече съществуващите работни места.

Категории: ИкономикаПолитикаОбщество безработица програми бюра по труда
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus