снимка: kathimerini.gr
Тридневното честване на 42-ия юбилей от бунта в Политехническия университет в Атина, който символизира началото на падането на военната диктатура в Гърция завършват с традиционното шествие към посолството на САЩ.
Както всяка година начело на шествието се намира окървавеният национален флаг на Гърция, а участниците в него са поддръжници на левицата и преди всичко на най-крайното ѝ крило. Шествието се провежда при драконовски мерки от страна на полицията, като центърът на гръцката столица се охранява от 6000 членове на силите за борба с масовите безредици. По нареждане на полицията и с оглед на сигурността в 14,30 часа бяха затворени станциите на метрото „Синтагма”, „Евангелизмос” и „Мегаро мусикис”. Преди началото на шествието полицията арестува двама души, у които бяха открити бомбички.
снимка: athensvoice.gr
Отдаването на почит към загиналите по време на събитията през нощта на 17 ноември 1973 започна още в неделя в историческата сграда на Политехниката на улица „Патисион”. Сред десетките граждани, които поставиха цветя пред паметника и счупената от танковете врата имаше и такива, които открито изразиха антиамерикански настроения, като изгориха американското знаме.
Сблъсъците във връзка с честванията започнаха още в понеделник, когато членовете на две крайнолеви групи се сбиха, тъй като едните помислили другите за членове на младежката организация на Комунистическата партия.
Вълнения и напрежение обаче имаше и тази сутрин, когато гръцкият премиер Алексис Ципрас пристигна в Политехниката, придружен от многобройна охрана, за да положи венец. Част от намиращите се там студенти се опитаха да блокират входа, за да не му позволят да влезе, но безуспешно.
снимка: iefimerida.gr
След като положи венеца си Алексис Ципрас заяви, че „посланието на Политехниката няма да бъде завзето нито от анархистите, нито от носталгиците на Хунтата, нито от крайнодесните”. Веднага след това в официалния му профил в Туитър се появи съобщението: „Състоянието на надзор, в което се намира страната прави актуални посланията на тридневката в Политехниката през 1973”.
Заслужава да се отбележи, че „революционният” коментар се появи часове след постигането на споразумение между правителството и кредиторите, с което правителството цели да получи първия транш финансова помощ в размер на 2 милиарда евро.
снимки: skai.gr
Шествието обаче тече под гръмки леви лозунги срещу САЩ, Запада и кредиторите на Гърция. Не липсват и такива, които осъждат политиката на СИРИЗА, както и актуализирани спрямо текущите събития като: „Егейско море – Париж – Сирия – Бейрут, капитализмът не може да бъде хуманен”.
При преминаването си край посолството на Франция младежите, които носеха знамето спряха за няколко минути в знак на почит към жертвите на терористичните атаки в Париж миналия петък. Те пристигнаха пред посолството на САЩ, където изпяха гръцкия национален химн, сгънаха знамето и напуснаха шествието.
Според полицията в него участват над 15 000 души, като 8 000 от тях са организирани от синдиката на Комунистическата партия на Гърция ПАМЕ. В същото време стана ясно, че анархисти не са позволили на бившите министри в първото правителство на СИРИЗА и днешни членове на партията Народно единство Панайотис Лафазанис и Димитрис Стратулис да се включат в шествието. Лидерът на партията и неговият съратник станали обект на словесни нападки от страна на анархистите и се оттеглили временно от шествието.
То завърши мирно и без никакви безредици. Коментатори обясниха това с факта, че по-голямата част от участниците са демонстрирали под „егидата” на Комунистическата партия на Гърция.
Малко по-късно обаче над 300-400 анархисти започнаха поредица от нападения в известния като тяхно средище квартал Ексархия с дървени палки, камъни и петролни бомби Молотов. Те чупят тротоари с големи чукове и лостове и палят контейнери за отпадъци. Полицейското присъствие в квартала е засилено.