Сценарии, предвиждащи промени дори по върха на правителството, се обсъждат през последните часове в международни кръгове, докато т.нар. blame game, която продължава да играе Атина срещу кредиторите си, вече се е прехвърлила вътре в страната.
На един тесен кръг от министри е ясно: фалитът на банките е основното оръжие на кредиторите, с което ще бъде упражнен силен натиск върху правителството, тъй като ако това наистина се случи, само за няколко дни страната ще се превърне в руини.
Това го знаят много добре вицепремиерът Янис Драгасакис, министърът на икономиката Георгиос Статакис и заместник-министърът по международните икономически отношения Евклидис Цакалотос, и затова притискат неимоверно Алексис Ципрас за споразумение.
Според някои това е била причината, поради която Янис Драгасакис използва различна реторика от тази на премиера във вторник вечерта по време на телевизионно интервю, когато каза, че: «Какъвто и да е резултатът, Ципрас ще символизира борбата на един народ».
Според източници, сценарият за промяна в ръководството на правителството и евентуалното поемане на премиерския пост от Янис Драгасакис се обсъжда и вътре и извън Гърция, и главно между някои инвестиционни къщи, с които правителството поддържа контакт, предвид факта, че Алексис Ципрас вече е възприеман с явно недоверие от чуждестранните му събеседници.
Идеята на подобни дискусии е, че едно такова решение би могло дори и в последния момент да възстанови някои условия за разбирателство и да бъде прието във вътрешността на СИРИЗА. При условие, разбира се, че с едно прекратяване на противопоставянето между Атина и кредиторите ѝ дори и в последния момент би могло да се започне на чисто.
В тези условия през последните часове в правителствената резиденция Максиму текат интензивни процеси, като посочените министри предлагат от страна на гръцкото правителство да бъде поета инициатива и да бъдат направени някои ходове, като например отстраняването на Янис Варуфакис, за да има нова база за преговори с кредиторите.
При това положение се смята, че Европейската централна банка няма да обяви фалит на гръцките банки поне засега. Ситуацията обаче ще приеме драматичен обрат, ако референдумът бъде проведен и правителството не промени позицията си в полза на отговора „Не“.