Гръцките власти са поискали удължаване на основното споразумение с кредиторите (Master Financial Assistance Facility Agreement) за срок от 6 месеца. През този период те ще се опитат да използват максимално гъвкавостта на настоящото споразумение с цел е успешното му приключване и преразглеждане, като се вземат предвид гръцките предложения от една страна и кредиторите от друга. Това се посочва в проекто-писмото, подписано от финансовия министър Янис Варуфакис по повод искането за удължаване на споразумението с дата 18 февруари.
В писмото правителството се ангажира да пристъпи към по-сериозни и по-мащабни реформи, да постигне финансова стабилност и устойчивост на дълга и да работи за повишаване на социалната справедливост. Управляващите ще се опитат да минимизират високата социална цена на кризата, без обаче в документа да използват съчетанието „хуманитарна криза“.
Според съдържанието на писмото, Гърция ще изпълни поетите финансови задължения към всички свои кредитори. Намерението на правителството е да си сътрудничи с партньорите, като признава основното споразумение с кредиторите за задължаващо по отношение на финансовото и процедурното му съдържание.
Според писмото на финансовия министър, седем са причините, поради които Гърция иска шестмесечно удължаване на споразумението, а именно:
- За да бъдат договорени взаимноприемливи финансови и административни условия, чието прилагане в сътрудничество с кредиторите, ще стабилизира фискалната ситуация в Гърция, ще доведе до първични излишъци, ще обезпечи устойчивостта на дълга и ще подпомогне постигането на бюджетните цели за 2015, предвид настоящата финансова ситуация.
- Ще се гарантира в тясно сътрудничество с Европа и международните партньори, че всяка нова мярка ще бъде изцяло финансирана, като няма да има едностранни действия, които ще подкопаят постигането на бюджетните цели, икономическия растеж и финансово-кредитната стабилност.
- Ще позволи на Европейската централна банка да започне отново да приема гръцките облигации като залог за предоставяне на ликвидност на гръцките банки.
- Ще разшири достъпа до средства на Фонда за финансова стабилност.
- Ще позволи започването на технически преговори между Гърция, Европа и Международния валутен фонд във връзка с новия договор за възстановяване и развитие.
- Ще се постигне договореност за рамките на надзор от Европа, Европейската централна банка и Международния валутен фонд за срока на удължаването на споразумението.
- Ще бъдат обсъдени начините за въвеждането на евентуални нови мерки, свързани с дълга, в рамките на решението на Eurogroup от месец ноември 2012.
Говорител на председателя на Европейската Комисия Жан-Клод Юнкер нарече гръцкото искане за 6-месечно удължаване на споразумението Master Financial Assistance Facility Agreement „положителен знак“.
Както написа в Twitter журналистът Тони Конъли, «Юнкер смята искането на Гърция за положителен знак, който би могъл да отвори пътя за един разумен компромис». По-късно обаче германият министър на финансите Волфганг Шойбле заяви, че това предложение "не е достатъчно основание за разрешение на проблема". Той обясни, че гръцкото искане е опит за "финансиране, без Атина да се съобразява с изискванията на програмата. Писмото не отговаря на критериите, котио еврогрупата определи в понеделник".