снимки: iefimerida.gr
Новият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис е един от най-известните членове на кабинета на Алексис Ципрас не само в Гърция, но и в света.
От началото на кризата в страната той се появи по всички големи телевизии, негови текстове бяха публикувани в ред печатни и електронни издания, а последователите му в социалните мрежи можеха да се информират за неговите позиции по критичните за Гърция икономически въпроси. В постингите си Варуфакис се позоваваше често и на жената до себе си, която не му отстъпва по популярност в своите среди.
Тя е известната художничка Данаи Страту, която произхожда от фамилията Стратос – основателни на легендарната вече фабрика за памучен текстил „Пираики – Патраики”.
Тъстът на гръцкия финансов министър – Федон е син на Стамулис Стратос, който основава фабриката заедно с Христофорос Кацамбас. Тъщата на Янис Варуфакис пък е известната художничка и скулптор Елени Потага – Страту, която е смятана за жива легенда на съвременното гръцко изкуство.
Тя е една от любимите художници на значими колекционери в Гърция и чужбина. Творбите й са представени в ограничен брой изложби. Само две от тях са организирани в галерии и една – в зала на Гръцко-американската асоциация в Атина. Всички останали изложби на Елени Потага – Страту са организирани на открито на археологически обекти като Пника в Атина, в градината на операта в Кайро, в градините Селалат в Александрия и в откритото пространство пред университета в Бон. Нейното произведение „Разпнатият” (1957) се намира в градината на манастира Сен Клер в Нюкасъл, а статуята „Муза” краси градината на Концертния център „Мегаро мусикис” в Атина.
Съпругата на Варуфакис Данаи Страту е известна сред гръцката публика от изложбите си в различни галерии. Снимките са от откриването на изложбата й „It’s time to open the black boxes!” в галерия „Зумбулакис” през 2012. В конкретното бурно за Гърция време целта на произведението й била да активира дискусия, която да подбуди гърците към обща реакция срещу бездействието, което ги „замразява”.
Отваряйки „черните кутии” те хвърлят символична светлина върху думите, които отразяват това, което днес е заплашено от изчезване и искат да запазят или онова, което ги заплашва.
Посетителите на изложбата са имали възможността да участват активно в нея, а 10 на сто от приходите са били дадени в полза на уязвими групи сред жителите на Атина, както и за информирането на обществеността за климатичната промяна и околната среда.