www.in.gr
Малък напредък и голямо объркване. Това виждат кредиторите при дискусиите в Брюксел в момент, когато на масата за преговори има редица предложения за мерки, целящи да покрият финансовия дефицит. Според информациите, освен данъка върху банковите транзакции, правителството обсъжда и увеличаване на данъка върху борсовите сделки, а и възможно налагане на данък върху влоговете над определен размер.
Вероятността от споразумение на техническо ниво (staff level agreement) не е голяма. Този факт отдалечава и превеждането на част от транша, въпреки нуждите, които има Гърция, за да може да финансира задълженията си през юни вътре в страната и извън нея. Според представители на Министерство на финансите, кредиторите настояват да се приложат мерки, които Атина трудно може да приеме. В дневния ред на преговорите (които се очаква да продължат до неделя и да започнат отново във вторник) са добавени и други въпроси, но по всички теми има разногласия. По-конкретно:
1. Финансовите параметри. Представители на Министерството на финансите твърдят, че кредиторите искат по-високи цели за бюджетните излишъци от осъществимите според гръцката страна. За 2015 правителството смята, че първичният бюджетен излишък трябва да е около 1% от БВП, а за 2016 да се увеличи до 2%. За 2017 и следващите години ще е 3,5% от БВП. „Кредиторите настояват за по-високи бюджетни излишъци”, казват от министерството. Факт, който увеличава необходимостта от нови финансови мерки, за да бъдат постигнати целите.
2. ДДС и други мерки. Темата за ДДС се превърна в централна тема на преговорите. Кредиторите настояват за два коефициента, вместо предлаганите от Атина три (23% - 14% - 7%). От финансовото министерство казват, че предложението на институциите е да има един висок коефициент от 23% и един по-нисък от 12%, като енергетиката бъде прехвърлена към по-високия коефициент – предложение, което според гръцката страна е рецесионно. Представители на кредиторите заявиха за вестник Катимерини, че високият коефициент трябва да е „около 23% и да има един по-нисък”, без да определят размера му. Освен това, на масата за преговори има и други мерки, като налагане на данък върху банковите транзакции над 500 евро (включително и през АТМ устройства) в размер на 0,1%. Обсъжда се вероятното увеличение на данъка върху борсовите сделки и налагането на данък върху влоговете над определен размер. Според информациите, за последния данък вече се обсъждат и детайлите по прилагането му.
3. Пенсионната система. Високопоставени представители на Министерството на финансите твърдят, че кредиторите настояват за прилагането на клаузи за нулев дефицит в допълнителните пенсионни фондове, който по същество ще доведе до намаляване на допълнителните пенсии. Това обаче е „червена линия” за правителството и според информациите се проверява възможността то да направи отстъпки по други въпроси (например ДДС), така че да не се прилага тази клауза. Кредиторите настояват и за отмяна на предсрочните пенсионирания. Както показва всичко, няма да се превежда 13-та пенсия.
4. Приватизацията. Представителите на гръцката страна признават, че има „сближаване” по темата, но трябва да се отбележи, че предложенията на правителството осигуряват само около половината от приходите, които се предвиждат за следващите 5 години.
5. Заетостта. От Атина смятат, че ще бъде постигнато споразумение на един следващ етап по отворените теми.
6. „Червените” кредити. Има все още неопределени детайли.
7. Пазарът на стоки – затворените професии. По тези въпроси гръцката страна е представила предложения и смята, че има съгласие с кредиторите.