снимка: kathimerini.gr
До 2020 гръцката икономика ще се свива с 0,8 на сто всяка година, а процентът на безработицата ще е много висок. Това е оптимистичният сценарий, който ще се осъществи при липсата на други шокове и при условие, че страната продължи да е част от Еврозоната.
Това се посочва в доклада за 2015 на швейцарската компания Prognos AG, който разглежда различни въпроси, свързани със случващото се в политиката, икономиката и обществото и бе публикуван от германското издание Die Welt.
Авторите на доклада обръщат особено внимание на високия процент на гръцкия държавен дълг. „От 2008 до днес съотношението между дълга и Брутния вътрешен продукт на страната се удвои и достигна до 200 на сто. До 2022 то ще достигне до 245 на сто. Ако не се направи истинско орязване на дълга Гърция няма да може да стъпи на крака”, посочва главният икономист на Prognos AG Микаел Бемер.
Той коментира социалните последствия на кризата и твърди, че е нужно още едно поколение, за да може Гърция да се озове отново в позицията отпреди началото на кризата. „След 2008 страната загуби 1/3 от икономическата си мощ. Днес 1 от всеки четирима младежи е регистриран в бюрото по труда”, подчертава той.
За разлика от Европейската комисия, която често прогнозира, че се очаква осезаемо подобрение на ситуацията, в доклада се посочва, че Гърция ще успее да повиши своя БВП над 2 на сто и да последва сигурен път на развитие едва през 2020. Очакванията на експертите са, че страната ще може да се върне на нивото отпреди кризата през 2034, а за спадането на процента на безработицата до 10 на сто ще са нужни цели 25 години.
В края на доклада Бемер признава, че в случая с Гърция прогнозите съдържат много голям процент на несигурност.