снимка: Reuters/ Yannis Behrakis
Миналия понеделник кредиторите на Гърция са изпратили ясно и категорично послание до правителството, пише гръцкият всекидневник „Та неа”. В момента, когато атмосферата за Атина в Брюксел е по-негативна от всякога, председателят на Eurogroup Йерун Дайселблум заявил категорично на Янис Варуфакис, че ако страната иска да напусне Еврозоната може свободно да го направи, тъй като това няма да създаде никакви проблеми на останалите 18 държави - членки. Според изданието точните думи, които Дайселблум изрекъл били: „Ако искате да напуснете еврото няма никакъв проблем”. Реакцията му провокирал Варуфакис, който минути по-рано заявил, че гръцкото правителство не желае техническите екипи на новата стара надзорна тройка, прекръстена отскоро на Брюкселска група да провеждат проверки на гръцка територия.
В същото време, според публикация в електронното издание euro2day.gr съмненията сред кредиторите относно действията на Атина продължават да са големи. Това важи особено за финансовите министри на страните-членки на Еврозоната, много от които твърдят, че на последното заседание на Eurogroup в понеделник за пореден път уговорката зад затворените врати е била съвсем различна от това, което гръцката страна е заявила след разговорите.
Един от министрите, който се описва като „умерен” заявил, че Янис Варуфакис отново бил критикуван от колегите си. Те му заявили ясно, че рано или късно членовете на Брюкселската група ще трябва да проведат проверките за състоянието на гръцката икономика в Атина. Според него по време на заседанието Варуфакис не се възпротивил на това, но в последвалата пресконференция заявил съвсем различни неща.
В публикацията на euro2day.gr се посочва, че кредиторите продължават да се срещат зад затворени врати и да обсъждат бъдещето на преговорите с Атина, по отношение на които са особено предпазливи.
В петък гръцкият премиер Алексис Ципрас ще се срещне с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер, но анализатори посочват, че очакванията му за нея не трябва да бъдат големи.
Освен личното разположение на Юнкер да се намеси в подходящия момент, за да намали напрежението или да се намери компромисно решение, когато се наложи и дискусията е излязла извън контрол, Европейската комисия вече е застанала напълно на страната на кредиторите. Тя нито ще се опита да засили ролята си по време на преговорите, нито ще засенчи останалите двама кредитори – Европейската централна банка и Международния валутен фонд. Планът на Жан-Клод Юнкер за промяна в начина на провеждане на проверките по прилагането на спасителните програми се отлага за летните месеци по настояване на твърдото ядро на Еврозоната.
Кредиторите втвърдяват линията си спрямо Атина и „червените” им линии са:
1. Споразумението от 20 февруари засега остава непроменено и това ще продължи до края на проверките по изпълнението на бюджета. Част от европейските партньори на Атина вече смятат, че постигнатият през 2014 бюджетен излишък се е превърнал в дефицит.
2. Проверките ще продължат най-малко четири седмици при пълно съдействие от страна на гръцките власти. Ако то не бъде подсигурено срокът ще се удължи. Междувременно не е изключено да се проведе извънредно заседание на Eurogroup с физическо присъствие на министрите или чрез телеконферентен разговор, тъй като следващата им програмирана среща ще се състои след 6 седмици в Латвия и няма да има формален характер.
3. Гърция няма да получи никакво финансиране, докато не приключи проверката на бюджета и не се изяснят и гласуват в парламента мерките, които трябва да бъдат приложени.
4. Европейски представители твърдят, че предложените от гръцкото правителство реформи се приемат добре от кредиторите, но ако бюджетът е превишен, ще настояват за прилагането на извънредни мерки, които да запълнят фискалната дупка.
5. Кредиторите няма да отстъпят пред евентуален отказ на гръцкото правителство да приложи бюджетни мерки. Според източници на euro2day.gr те вече подготвят план Б, в който се предвижда начинът на действие в случай, че Гърция не успее да погаси задълженията си.
6. Докато в началото съществуваше мнението, че новоизбраното правителство в Атина не е наясно с начина на работа на трите институции и Eurogroup, сега кредиторите са категорични, че както Янис Варуфакис, така и Алексис Ципрас знаят много добре какви са техните изисквания за да бъде приключен мониторингът на изпълнението на спасителната програма.
7. Ако преговорите протекат добре е вероятно Гърция да получи част от последния транш. Но кабинетът ще трябва да се подготви за втори тур на преговорите с цел отпускането на трети заем. Тъй като последните данни, с които разполагат кредиторите са от лятото на 2014, той се очаква да е в размер на над 30 милиарда евро. Крайната сума обаче ще бъде уточнена след края на мониторинга. От него ще зависи също дали Европейската централна банка ще освободи сумите, които останаха от рекапитализацията на гръцките банки във Фонда за финансова стабилност или ще изиска те да останат там, за да покрият бъдещи нужди от ликвидност на банките.
8. Изтичането на капитали от Гърция продължава и това притеснява кредиторите, които са изложили опасенията си пред гръцкия кабинет. Друго предупреждение, което са отправили е, че на международно ниво няма никакъв инвеститорски интерес към Гърция и това ще продължи до изясняването на ситуацията в страната.
9. Кредиторите не изглеждат притеснени от вероятността в Гърция да се проведат предсрочни избори, ако правителството бъде принудено да ги обяви. Този сценарий е предвиден в плана Б. „Това, което ни интересува е изплащането на задълженията към кредиторите в срок, независимо какво се случва в Гърция”, е заявил европейски представител. Това послание ще бъде отправено и към правителството в Атина.