снимка: kathimerini.gr
Най-критичното от началото на кризата заседание на Eurogroup за Гърция започва в 16:00 часа в Брюксел. На него 19-те финансови министри на страните-членки на Еврозоната ще обсъдят искането на Атина за удължаване на спасителната програма.
Вчерашното подготвително на срещата заседание на Euroworking Group предизвика известен оптимизъм относно вероятността двете страни да стигнат и подпишат едно общо становище. Според източници от Брюксел в него ще се посочва, че Гърция поема ангажимента да изпълнява програмата и да изпълнява задълженията си по нея, а промени и замествания на мерки и реформи ще бъде възможно само след разговори с Европейската централна банка, Европейската комисия и Международния валутен фонд.
Гръцки медии определят очакваното споразумение като „лъвски договор” за гръцкото правителство, което сега трябва да намери начин да обясни всичко това на своите гласоподаватели, както и да изпълни обещаните преди изборите мерки „за облекчаването на обществото от последствията на хуманитарната криза”.
Показателен за значението, което отдава на постигането на споразумение с Гърция е фактът, че директорът на Международния валутен фонд Кристин Лагард ще участва и в днешното заседание на Eurogroup. В изявления пред медиите говорителят на МВФ Джефри Райс остави да се подразбере, че в програмата могат да настъпят промени, но допълни, че в случая с Гърция това все още не е възможно, тъй като все още не са налични необходимите за това предпоставки.
В същото време гръцкото правителство продължава да настоява, че няма да отстъпи от това, което то нарича „червени” линии в преговорите. Правителственият говорител Гавриил Сакеларидис заяви, че няма никаква промяна в позицията на кабинета с думите: „Ако сме направили завой от 180 градуса щяхме да подпишем (споразумението с кредиторите) още преди 10 дни”.
Сакеларидис бе категоричен, че отлагането на внасянето на проектозаконите за постепенно изплащане на задълженията към данъчните служби и въвеждането на мораториум върху конфискацията на жилищата в парламента няма нищо общо с преговорите и вероятността да бъдат възприети като едностранно действие от страна на Гърция. „Основната причина, поради която не бяха внесени е, че все още не са сформирани парламентарните комисии, които ще ги одобрят”, обясни правителственият говорител и допълни, че писмото на финансовия министър до Eurogroup не съдържа „нито искане за удължаване на програмата, нито оценка на приложението ѝ досега”.
В същото време германският еврокомисар Гюнтер Ойтингер заяви, че Гърция и кредиторите ѝ може да стигнат до споразумение, но за тази цел е вероятно да се проведе среща на върха на Европейския съюз следващата седмица.
„Работим върху това Гърция да остане в Еврозоната. Смятам, че е възможно да се стигне до споразумение през следващите 8 дни, дори ако за това се наложи да се проведе нова среща на лидерите на ЕС”, каза той в интервю за радио Deutschlandfunk.