снимка: kathimerini.gr
На премиерата на преговорите между представителите на кредиторите и гръцкото правителство вече са налични спорни точки. Представителката на МВФ в надзорния квартет Делия Велкулеску пристигна в Атина последна сред колегите си – вчера следобед – и днес започнаха консултациите на министерско ниво. GRReporter припомня, че институциите – кредитори на Гърция – вече са четири, след като към Европейската комисия, Европейската централна банка и Международния валутен фонд се присъедини и Европейският механизъм за стабилност.
Първата среща започна в 10:00 тази сутрин с министрите на финансите Евклидис Цакалотос и на икономиката Йоргос Статакис. Поради нежеланието на Атина представителите на кредиторите да посещават министерствата, срещите се провеждат в зала на централен атински хотел, където те са отседнали.
Според гръцки медии, които цитират източници от министерството на финансите, един от спорните въпроси между двете страни е премахването на ставката от 8% на данък „солидарност” за доходите над 500 000 евро . Според тях аргументът на кредиторите е, че това може да предизвика укриване на данъци. От страна на правителството обаче посочват, че няма да отстъпят, тъй като „това е политическо решение, свързано с преразпределението на икономическите тежести сред населението в страната”.
Министрите на финансите Евклидис Цакалотос и на икономиката Йоргос Статакис пристигат за срещата си с представителите на кредиторите, фотоколаж: ethnos.gr
На днешната среща се очаква да бъдат обсъдени резултатите от консултациите между техническите екипи на двете страни през изтичащата седмица. Вчера представители на постоянното представителство на МВФ в Атина, което се ръководи от българката Ива Петрова, са посетили министерството на финансите, където са обсъдили с гръцките власти следните въпроси:
- Извънреден данък. Според гръцкото финансово министерство кредиторите настояват за единна данъчна ставка от 6 % за доходите над 100 000 евро. Други източници посочват, че кредиторите са поискали конкретната ставка да бъде въведена за доходите над 50 000 евро.
- Пенсионна система. Кредиторите са поискали:
- Незабавно гласуване, тоест още през август, на закон за премахване на ранното пенсиониране и определят приемането му като предварително изискване. От своя страна, гръцкото правителство иска да измести цялостната реформа на пенсионната система към октомври тази година.
- Ускоряване на темпото на покачване на пенсионната възраст от 62 на 67 години. Например, то да се покачва с една година всяка изминала година вместо с 6 месеца на година, както се предвижда в предварителния план на правителството.
- Ускоряване на срока за премахване на добавката ЕКАС за ниските пенсии. В постигнатото на 12 юли споразумение се предвижда първото намаление на добавката за 20 на сто от пенсионерите да се въведе през март 2016.
- Трудово законодателство. Според гръцкото финансово министерство вече текат преговорите, които целят приемане на нова рамка за колективните трудови договори до края на 2015. Кредиторите са категорични в изискването си да не се отмени никой от гласуваните вече закони, както и да бъдат приети закони за масови съкращения.
- Нова прогноза за ръста на БВП през 2015. Към момента всички предвиждат рецесия от порядъка на 3 %, поне за тази година, а бюджетът преминава към първични дефицити.
- Данъци в полза на трети лица. В споразумението от срещата на върха на ЕС се предвижда премахване на таксите в полза на трети лица, независещи от вноски, и рационализиране на таксите, зависещи от вноски.
- Издаване на лицензи за фирмите. От страна на правителството твърдят, че се разглежда създаване на междуведомствена комисия, която да се заеме с опростяването на процедурите за издаване на лицензите.