снимка: AP
Първите положителни оценки за предложението на Атина към кредиторите бяха последвани от обстойно разглеждане на описаните в него бюджетни мерки, което на на свой ред доведе до нови пречки по пътя към споразумение. В резултат на това кредиторите привикаха отново гръцкия премиер, който днес заминава спешно за Брюксел. Там ще се срещне с председателя на Европейката комисия Жан-Клод Юнкер, управителя на Европейската централна банка Марио Драги, директора на Международния валутен фонд Кристин Лагард и вероятно с председателя на Еврозоната Йерун Дайселблум. Според германски източници поканата на кредиторите е била отправена лично към Алексис Ципрас, поради нежеланието им да преговарят с финансовия министър Янис Варуфакис.
Източници от гръцкото финансово министерство посочват, че вчера Атина е предоставила на представителите на кредиторите правно-техническа обработка на предложените мерки. В изявления пред гръцкия всекидневник Катимерини обаче европейски представител посочва, че времето за постигане на споразумение е твърде малко, а гръцките предложения имат много слабости. По думите му те нарушават много от нещата, за които кредиторите са категорични, а основните различия са свързани със ставките на ДДС, пенсионната система, както и съотношението на предложените мерки.
Кредиторите смятат, че предложението на Атина е основано на въвеждане на нови данъци, които ще предизвикат по-дълбока рецесия в сравнение с орязването на разходи. В резултат на това дупката в бюджета се оказва по-голяма и се налага въвеждането на допълнителни мерки.
В същото време според германското издание Suddeutsche Zeitung съществува конфликт и между самите кредитори. В публикацията се посочва, че МВФ обвинява Европейската комисия в проявяване на прекалена толерантност към Атина с приемането на гръцкото предложение като основа за преговори, при все че то се различава съществено от одобреното от тримата кредитори предложение, което бе връчено на Алексис Ципрас. От друга страна европейски представители критикуват МВФ, че не се интересува от постигането на споразумение. Фондът настоява Гърция да ореже разходите за осигуряване, както и за увеличение на ДДС с цел данъкът да осигурява 1 на сто от БВП годишно. В предложението на Гърция годишните приходи от ДДС са в размер на 0,74 на сто.
Вторият ангажимент, който Атина все още не е изпълнила е да представи конкретен списък с предварително описаните в предложението мерки, както заяви Йерун Дайселблум в понеделник и повтори вчера говорителят на Европейската комисия Маргаритис Схинас.
От раните часове във вторник тече интензивна работа за намаляването на дистанцията в позициите на кредиторите по различни въпроси. Но очакванията, че може да бъде постигнато споразумение между тях (staff level agreement) до 20:00 гръцко време, когато започва заседанието на Eurogroup не се определят като реалистични.
Така целта е конкретното споразумение да бъде постигнато до утре, когато се очаква ратификацията на споразумението между Атина и кредиторите на срещата на върха на ЕС. Ще последва неговото гласуване в парламентите на ред европейски страни, като депутатите най-вероятно ще бъдат приканени да гласуват едновременно за отпускане на транш финансова помощ и за удължаване на настоящата спасителна програма. Същевременно усещането е, че Гърция ще се нуждае и от трета програма, за да може да покрие финансовите си нужди през следващите месеци. Така удължението ще е нужно за да бъдат проведени преговорите за този нов пакет за финансова подкрепа.
Във вчерашните си изявления някои европейски политици посочиха, че е възможно сключване на споразумение с Атина до края на седмицата, но това изисква много работа. Показателни са думите на австрийския канцлер Вернер Файман, който посочи: „Не успяхме да постигнем такова решение, което да ми позволи да твърдя, че срещата на финансовите министри от Еврозоната в сряда е само формална”. Френският министър на финансите Мишел Сапен заяви, че кредиторите разполагат с конкретни данни, които позволяват да се работи в посока постигането на споразумение. „Сега остава да ги потвърдим”, каза той. От своя страна еврокомисарят по икономическите въпроси Пиер Московиси подчерта, че въпреки убеждението си, че ще има споразумение до края на седмицата, „е нужна още работа по въпросите около ДДС и пенсионната система”.