Вторият пакет, който трябва да бъде гласуван от гръцкия парламент в сряда, включва мерки, срещу които вече са се обявили мнозина депутати, както от управляващата коалиция, така и от опозицията.
Данъчното облагане за фермерите и прословутият фонд в размер на 50 милиарда евро са само две от проблемните теми, с които трябва да се справят управляващите, за да не загубят още депутати при гласуването в сряда.
Мерките, които трябва да бъдат гласувани в парламента:
- Постепенно премахване на данъчните облекчения за фермерите, и увеличаване на данъците им. Данъчната ставка се увеличава от 13% на 26%, като същевременно се премахва субсидирането на горивата за земеделските производители.
- При наемите се предвижда увеличение на ставките за облагане на доходите както следва: а) От 11% на 15% за доходи до 12 000 евро, б) От 33% на 35% за доходи над 12 000 евро.
- Приемане на нов Граждански процесуален кодекс с цел ускоряване на правораздаването.
- Единният данък върху недвижимите имоти са запазва още 2 години. При това всякакви промени в данъчните оценки не бива да се отразяват на поставените цели за периода 2015-2016 и заложените приходи от 2,650 милиарда евро на година.
- Увеличава се от 10 000 на 25 000 евро лимитът за освобождаване на малките фирми от режима по ДДС.
- Намалява се постепенно перото за помощи за отопление. Не е изключено обаче да бъде намален Специалният потребителски данък за горивата за отопление, който в момента е изравнен с този на горивата за автомобилите.
- Солидарната вноска става постоянна и се включва в данъчната таблица, за да се удържа всеки месец от заплатите и пенсиите.
- При просрочените заеми се предвиждат промени в нормативните актове от 2014 и 2015 за вноските към данъчните служби и осигурителните фондове, за да бъдат изключени крупните длъжници, както и тези, които не погасяват редовно текущите си задължения. Също така ще бъдат увеличени прилаганите в момента лихви, които ще трябва да бъдат определяни въз основа на пазарната лихва.
- Постепенно премахване на ранното пенсиониране.
- Промени при търговете за продажба на първо жилище заради неплатени вноски, както и при лимита за изземване на средства от банкови сметки.
До 22 юли трябва да бъдат гласувани следните промени:
- Приемане на Гражданския процесуален кодекс, който може да ускори значително съдебните процедури и да намали разходите.
- Транспониране в националното право на Директивата за оздравяване и възстановяване на кредитните институции и инвестиционни фирми с помощта на Европейския съюз.
На един следващ етап гръцкото правителство трябва да постигне споразумение с кредиторите си и да прокара в парламента следните законодателни инициативи:
- Да осъществи амбициозни реформи в пенсионната система.
- Да очертае политики, така че да компенсира напълно финансовия ефект от решението на Държавния съвет във връзка с пенсионната реформа от 2012.
- Да приложи клаузата за нулев дефицит или алтернативни мерки, които да бъдат взаимно договорени до октомври 2015.
- Да пристъпи към реформи на продуктовите пазари по определен график (инструментариум на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие), които ще се отнасят до следното: а) функционирането на търговските обекти в неделя, б) периодите на разпродажби, в) режима на собственост на аптеките, г) млечните продукти и хлебарниците. По-нататък ще последват лекарствата, продавани без рецепта, отварянето на т.нар. затворени професии, и преработвателната промишленост.
- Да пристъпи към приватизацията на Независимия оператор за пренос на електроенергия.
- Да бъде осъществено строго преразглеждане и осъвременяване на колективното договаряне, стачните действия и масовите съкращения.
- Да се направят стъпки в посока укрепване на банките (предвиждане за лошите кредити).
- Да напредне процесът на приватизация и да бъдат прехвърлени активи на страната в независим Фонд със седалище в Гърция.
- Да бъде деполитизирана гръцката държавна администрация.
- Надзорната Тройка да се върне в Атина за проверки на място, като правителството «е длъжно да се консултира и да се съгласява с институциите що се отнася до всички законопроекти в съответните области, доста преди те да бъдат предложени за публично обсъждане или за гласуване в парламента».
- Да промени законодателните актове, които не са в съответствие със споразумението от 20 февруари, в противен случай да определи ясни еквиваленти.