Чист извор на клетки, подобни на чернодробните и на панкреасните човешки клетки, успяха да направят в лаборатория учени от Единбургския Университет, с ръководител на екипа гъркинята Ифигения Икономопулу. Тези клетки са направени от прости химически вещества и за в бъдеще могат да се използват за лечението на болести като диабета, например. До скоро учените, които са работели по производството на чернодробни и панкреасни клетки са разграничавали ембрионните стволови клетки на смесени групи с различни идентичности и функции.
„Когато се опитваш да направиш един определен тип клетки от ембрионалните стволови клетки, е трудно да ги спреш да поемат по грешен път”, обясни директорът на лабораторията по Биология на развитието към Института по Изучаване на Стволовите клетки в Единбургския Университет, д-р Джош Брикман. След четиригодишни изследвания, учените са създали модел за разграничение на ембрионалните стволови клетки до ендодермични клетки с конкретни функции, така че да има възможно най-малко смесици с клетки от други типове.
“Чрез комбинацията, която открихме, успяхме да направим чисти групи от клетки за тяхното по-лесно и резултатно по-нататъшно разграничение”, отбеляза гръцката изследователка, която е дала първоначалната идея за модела и е ръководителка на изследването. Следващата стъпка на учените е да видят на практика как действа тяхното откритие при лечението на диабетa. Това ще бъде направено със замяната на болните не-функциониращи клетки на организма с нови клетки, които ще бъдат култивирани в лабораторията. Откритието на научния екип от Единбургския Университет е публикувано в последния брой на списание Cell Stem Cell.
С две дипломи, три години сътрудничество с лабораторията по Биология на развитието към Института по Изучаване на Стволовите клетки в Единбургския Университет и едно важно откритие, Ифигения Икономопулу решава да се върне в Гърция и да потърси късмета си тук, въпреки че както самата тя казва „търсенето, което съществува тук не е толкова голямо”. Тя е родена в Холаргос през 1979 г. Завършила е колежа Арсакио и после директно се е отправила към Великобритания, където завършва Биотехнология в Университета Reading и прави специализация по биомедицински науки към лондонския King’s College. Тя казва, че винаги я е интересувала биологията и е решила да се занимава с биомедицина, защото не й е интересно да се занимава с нещо продължително време, а биомедицината позволява да се сменя предмета на изследване.