Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

„Македонският въпрос в чуждите архиви. Секретни документи от Югославия и България 1950 – 1967”

24 Октомври 2008 / 09:10:12  GRReporter
1065 прочитания

В интервю за в-к „Капитал” от 13 февруари 1999 година политологът и председател на Управителния съвет на Център за либерални стратегии Иван Кръстев коментира македонския въпрос и неговата историческа връзка с България и казва, че първоначално „в новата българска история македонският въпрос е общобългарски и той се явява веднага след Берлинския конгрес, когато за българското обществено мнение въпросът за Македония е въпрос за националното обединение на България. И досега голяма част от българското общество живее с този образ. Но през 1919, след Ньойския договор, в българската политика “македонският въпрос” получава ново измерение.


Второто превъплъщение на македонския въпрос, което бележи периода 1919-1940 г., е за запазване на българския характер на Македония. Утопията за териториално обединение е отстъпила на волята да се спре сърбизацията на региона.”


„Македонският въпрос в чуждите архиви. Секретни документи от Югославия и България 1950 – 1967” (изд. „Милитос”) се нарича сборникът, който се позовава на стотици секретни документи на правителствата от двете страни. Документите са били открити от специалисти - научни изследователи, в държавните архиви, след като са минали достатъчно години, за да могат да се разсекретят. Председателят на Дружеството по македонистика Николаос Мертзос, твърди, че книгата излиза в най-подходящия момент, докато текат преговорите за името на бившата югославска република и предоставя много ценно оръдие в ръцете на гръцката дипломация.


В книгата се разказва в детайли и за създаването на Социалистическата Република Македония от тогавашния държавен глава на СФРЮ Тито, изстиването на връзките между бивша Югославия и бившия СССР (1957 - 1960), реакциите на България при преиначаването на историята от македонските историци, както и публикации придружени от карикатури, излизали на първа страница на таблидите от онези времена.

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus