“Очарованието на Гърция” е сборник с научни изследвания за връзките мевду Ирландия и Гърция, които варират от Оскар Уайлд, археологията, военното дело и дори марксизма. Това е първата публикация на Ирландския институт в Атина, основан през 1995 година и официално признат от гръцкото министерство на културата през 1996 година. В нея са събрани изследванията на 12 ирландски учени-елинисти и гръцки учени-изследователи на Ирландия, които представляват една интересна мозайка на истории, връзки, идеи, които вплитат в едно гръцката и ирландската история и култура.
Ирландец е учителят по военно дело на героя на гръцката освободителна война срещу турците Теодорос Колокотронис. Неговото име е сър Ричард Чърч, родом от ирландското графство Корк, виден елинофил и пътешественик, чийто ентусиазъм и любов към Гърция може да бъде сравнена само с тази на лорд Байрън. Сър Ричард Чърч (1784-1873) лично е обучил на военно майсторство хиляди гръцки мъже, което му печели славата на ирландския Леонид или Темистокъл. Умира в Атина и е погребан в Първото градско гробище, а къщата му на Плака под Акропола в момента се реставрира, за да приюти Ирландския институт.
Ако се разхождате из отдалеченото графство Доун, не се учудвайте, ако попаднете на красива градина, която представлява миниатюрна версия битката при Термопилите. Тя е дело на свещеник Базил Зула, роден като Василис Зулас, около 1800 година в Коринт. Активен борец срещу турското робство, за когото на два пъти Али паша, управителят на Йоанина дава награда за главата му. След освобождението на Гърция се увлича от Моравската църква и заминава за графство Доун, за да основе моравска църква там. Двора на църквата оформя като плана на битката при Термопилите, а лехите цветя – под формата на гръцките букви.
В сборника може още да намерите какво свързва Маркс, Енгелс, древна Атина и келтите. Може да се насладите още веднъж на хумора на Оскар Уайлд, този път пречупен през традициите на древногръцката литература – “Ние, ирландците, сме твърде поетични, за да бъдем поети. Ние сме нация от брилянтни неудачници, но сме най-големите разказвачи след древните гърци”. За почитателите на Джеймс Баучър има интересно изследване на репортажите му от борбата за освобождението на остров Крит в края на 19-ти век.