Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Гърция празнува Деня „НЕ!”

28 Октомври 2008 / 21:10:42  GRReporter
1902 прочитания


Гърция празнува Деня „НЕ!”

Историята на този ден разказва за съдбовното решение на един голям политик в гръцката история – Йоанис Метаксас.

Годишнината от Деня „Не” се празнува в Гърция всяка година на 28 октомври като национален празник и неработен ден. Тогава на всеки ъгъл из страната се вее гръцкото знаме напомняйки за деня, в който Гърция влиза на страната на Антантата във Втората Световна война. Това е един странен празник, защото сме свикнали националният празник да го свързваме с победата в някоя решаваща за суверенността на държавата битка, със сключването на мирни договори или събития, които символично обозначават началото на нов, възродителен, период.
Историята на този ден разказва за съдбовното решение на един голям политик в гръцката история – Йоанис Метаксас. В разгара на Втората световна война, италианското правителство се опитва да използва територията на Гърция и нейните бази, за да снабдява бързо и лесно войската си, която било планирано да изпрати в Африка. Официалният представител на Италия в Атина – посланикът Граци, на 28 октомври 1940 г. в ранни зори посещава министър председателя на Гърция Йоанис Метаксас в дома му в Кифися, за да му предаде телеграмата със съответните искания от страна на италианското правителство на Мусолини. Едно от исканията било за преминаването на италианската войска през гръцка територия, която впоследствие щяла да поеме под свое владение стратегически разположени за целите й пристанища и летища.
След като прочел текста на телеграмата Йоанис Метаксас обърнал погледа си към италианския посланик и му отговорил на френски, който тогава бил официалния език на дипломатите: «Alors, c'est la guerre» (Значи, ние сме във война.)
Самият Граци в своите мемоари описва този момент по следния начин: «Г-н министър председателю, заповядано ми е да ви обявя следното - и му подадох документа. Проследих вълнението му по ръцете и очите му. С равен и нетрепващ глас, гледайки ме право в очите, Метаксас ми каза: това означава война. Отговорих му, че можем да я избегнем. Отвърна ми с НЕ. Опитах се да му обясня, че ако генерал Папагос..., Метаксас ме прекъсна и ми каза: НЕ! Тръгнах като се поклоних с най-дълбоко уважение към този, който предпочете да жертва народа, отколкото да го зароби». Гърцкият министър председател в онзи момент изразява гръцкото народно чувство - отрицанието му да се подчини, и това отрицание преминава в гръцкия печат с една единствена дума: «НЕ!» За първи път «НЕ!» се появява като заглавие на първа страница на вестник «Гръцко бъдеще» на Н.П. Евстратиу на 30 октомври 1940 г.
Два часа след отрицанието на Метксас да пусне италианските войски през Гърция, започва гръко-италианската война с навлизането на италианските войски в Епир. Така Гърция, защитавайки се, влиза във Втората световна война.
Войната от 1940 г. в Гърция е известна още като „Епосът от 40-те” и оттогава всяка година на този ден се празнува съпротивата на гърците срещу Тройния съюз. 28 октомври, денят, в който Йоанис Метаксас отказва да се подчини на италианския ултиматум, се празнува ежегодно с военен парад провеждащ се в гр. Солун, защото съвпада с празника на патрона на града Свети Димитър, както и с датата на освобождението му по време на Първата Балканска война. В Атина се отбелязва с провеждането на ученически паради. В продължение на няколко дни по държавни и частни сгради се окачва националния флаг, а в дните преди и след годишнината, по телевизията се показват игрални и документални филми тематично свързани с този исторически за страната момент. По радиостанциите се пускат патриотични песни и най-вече тези на София Вебо – т.нар. „певица на победата”, чиито песни придобиват забележителна популярност по време на войната. Тя може да бъде сравнена с Марлене Дитрих, защото нейните изпълнения покачват духа на войниците и ги окуражават, за да продължат битките.
Тази година за първи път италианският посланик в Гърция ще присъства на военния парад в Солун по случай годишнината. Шейсет и осем години след нахлуването на фашизма в Гърция, присъствието на г-н Скаранде напомня наново този въпрос, което кара италианците да говорят за табу, което с времето се разбива.
Тази година, също за първи път, на военния парад, който ще се проведе в Солун са поканени министрите на отбраната на страните от Югоизточна Европа. По случай националния празник на Гърция на 28 октомври, министърът на отбраната на Гърция Евангелос Меймаракис, отбеляза, че посещението на министрите на отбраната е символичен акт, за да осъзнаят всички граждани, че „разбунените епохи са минало, тези страници от историята вече са написани и не могат да бъдат променени, прекланяме се пред паметта на загиналите в битките, но същевременно отправяме апел: че искаме да живеем в този регион мирно и да съществува стабилност, сигурност и правила за добро съжителство, които да важат за всички ни, за да можем да се развиваме успешно. И същевременно показваме на всички останали, че ние на регионално ниво можем да се разберем помежду си.”
И така, на тържествения парад в Солун ще присъстват министрите на отбраната на Турция, на Босна и Херцеговина, заместник министрите на България, на Черна гора, на Албания, на Сърбия и на Хърватска.

Марина Николова

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus