Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Заедно против корупцията

31 Октомври 2008 / 10:10:19  GRReporter
1025 прочитания

Конференцията е организирана от неправителствената организация Международна Трансперантност и сесиите се извършват на всеки две години. Тази година обсъжданията ще се проведат около четири основни тематики:
- Корупция, мир и сигурност
- Корупция спрямо природните ресурси и пазарите на енергия
- Климатични промени и корупция
- Засилване на процесите на глобализацията
Резултатите от дискусиите, които ще се проведат на отворени заседания и в работни групи, ще бъдат събрани в специално издание.
В Атина пристигнаха повече от 1500 участници и представители на печата, членове на правителства, на държавни институции, бизнесмени, учени, икономисти и личности, които са отличени за ролята си в борбата срещу корупцията.
Интересен за Гърция е момента, в който се провежда конференцията поради напрегнатата политическа обстановка в страната и кризата в правителството. Само преди месец страната бе разтресена от скандала с имотите на манастира Ватопед. Това доведе и до подаването на оставка на официалния представител на правителството Теодорос Русопулос - дясната ръка на министър председателя Костас Караманлис.
На откриването на конгреса министър председателят на Гърция Костас Караманлис заяви, че: „корупцията е доказала, че се разпространява бързо, но за да се преборим с нея е необходима вяра и прилагане на правилата за прозрачност при функционирането на финансовата система.” Г-н Караманлис
анализира поотделно всяка една от тематиките на конгреса и относно природните ресурси, енергията и климатичната промяна отчете, че трябва да бъдат дадени решения спешно, тъй като промяната на климата е кошмарна заплаха за бъдещето на планетата. Той подчерта, че корупцията засилва неравенствата между социалните групи и трябва да бъдат взети мерки от по-силните страни, за да подкрепят гражданите на държавите, които имат нужда от това. „Корупцията създава нестабилност и практики на насилие”, заяви от своя страна Костас Бакурис – председател на организацията Международна Трансперантност в Гърция.
Вселенският патриарх Вартоломей бе поканен на първата сесия на конгреса. Той предварително разясни, че ще говори за корупцията от гледната точка на църковен служител за нейните духовни измерения и няма да засегне нейните икономически, политически и социални аспекти. Той посочи, че изворът на корупцията е в човешката алчност и „в поставянето на личния интерес над интереса на другия – всички искат да забогатеят, защото мислят, че това ще увеличи тяхната привлекателност в обществото и политическото им влияние.”
Председателят на Парламента Димитрис Сюфас отбележи, че корупцията е хронична патогения, която се диагностицира във всички общества и епохи, но днес тя е придобила нови измерения и последици поради глобализацията.
Представителите на конгреса отбелязаха, че основната причина за кредитната криза се намира също в корупцията, а председателят на Съвета на МАКК, Бари О’Кийф, подчерта, че чрез конференцията „всички ще се опитаме да повлияем позитивно на бъдещето на планетата”.
От своя страна председателят на Transparency Ιnternational Hellas, Костас Бакурис отбеляза, че Гърция се намира нащрек заради високото ниво на корупция в страната и трябва да бъдат намерени решения и взети мерки за борбата срещу нея. Накрая, председателката на Transparency Ιnternational, Угет Лабел бе категорична, че всички сфери на живота се влияят от корупцията и е необходимо да бъдат намерени оръдия за борбата с нея.
Министърът на правосъдието на Гърция, Сотириос Хадзидакис посочи, че правителството си е поставило няколко цели по отношение на борбата срещу корупцията: разчистване на съдебната система, не само срещу подкупите, но и срещу забавянето на решенията; разбиване на мрежите за трафик на деца и създаване на правна база за по-опростени процедури по осиновяване, както и борба с интернет престъпленията; борба с наркотиците. В демократичните страни властва закона, продължи министърът, и посочи мерките, които са били взети до момента от правителството:
- даването и вземането на подкупи се счита криминално престъпление
- въведени са конкурси за назначаване на държавна служба
- избиране на съдии чрез теглене на жребий в съдилищата
Конференцията ще продължи до неделя и ще бъдат провеждани всекидневно по една пленарна сесия и множество work-shops, които ще покрият всички страни на проблема. В събота на специалната сесия «Научени уроци от Европейската политика против корупцията» ще бъде обсъден и случая на България. На сесията е поканена вицепремиерката на България Миглена Плугчиева.

Марина Николова

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus