«Не» на плана за подкрепа на банките, който е подготвило правителството, ще кажат банкерите, след като бяха обявени тежките условия и поради негативната атмосфера в народното събрание, докато се провеждаше дискусията между политическите лидери за подрепа на икономиката в кризата. До миналия четвъртък участието на банките в плана за тяхната финансова подкрепа бе сигурно, или поне за повечето от тях. Но банкерите се смутиха от условията, които постави правителството. Създаването на надзирателен правителствен съвет, който ще следи за даването на заеми и за заплащането на административните служители в банките, както и подсилването на ролята на представителите на държавата в управителния съвет на кредитните дружества с даването на правото на вето и на общите събрания, озадачиха банкерите до степен, че отказаха да участват в плана за финансова подкрепа на правителството.
Директорите на четирите най-големи гръцки банки считат, че банките, които управляват, са капиталово силни и отбелязват, че проблемът пред който са изправени е да намерят пари в брой. Те твърдят, че в дадения момент не им е необходима капиталово подсилване, както желае Банката на Гърция. Директорите на банките смятат, че трябва да бъде подкрепена истинската икономика, която се мъчи в условията на кредитно задушаване поради кризата.
Президентът на Банка Пиреос Михалис Саллас вече е изпратил писмо до управителя на Банката на Гърция Георгиос Провопулос, в което обяснява, че банката е капиталово силна и не желае да се включи в програмата. След затягането на условията за включване в програмата, управителният съветник на Eurobank г-н Н. Нанопулос също се отказа от финансовата подкрепа. Президентът на Националната банка на Гърция Такис Арапоглу заяви, че банката има пари в наличност и има време да реши дали ще ги използва.
До момента в плана на правителството също има някои неуточнени детайли. Не е решено дали привилегированите акции, които ще издадат банките и които ще бъдат подкрепени с капитали от правителствения пакет от мерки, ще могат да бъдат обърнати в обикновени или не. Според Банката на Гърция, привилегированите акции могат да се използват като основен капитал (core capital). Но въпросът е какво ще стане, ако държавата поиска да ги осребри в края на петте години, както се предвижда според плана, а пък банката няма пари, които да даде. Ще може ли да ги превърне в обикновени и да ги продае на пазара или не?
Както и не е все още уточнено дали представителите на държавата в управителния свет на банките ще имат право на вето само на него или и на събранието на акционерите. Някои решения, като например при какви условия влиза държавата в акционерния капитал на банките и при какви се оттегля, се вземат от събранието на акционерите и се одобряват от Министерството на Икономиката и Банката на Гърция.