До последния момент ще се водят преговорите за разпределението и условията на пакета от 29 милиарда евро, които гръцкото правителство предоставя на за спасението на закъсалите банки. „Поехме ролята на посредник, имаме непрекъснати контакти с финансовите институции в страната, но до момента не сме постигнали съгласие”, заяви в парламента подуправителят на Банката на Гърция Тасос Томопулос. Според него банките са изявили желание за „барикадиране” на националната финансова система и са се оттеглили от международните финансови пазари.
Междувременно банките, които се отказаха от държавната финансова инжекция вече станаха 5. След Националната банка на Гърция, банка Пиреос, Eurobank и Marfin Investment Group вчера и Търговската банка съобщи, че не проявява интерес към 28-те милиарда евро. Управителният съвет на банка Alfa заседава тези дни, за да вземе решение. Анализаторите обясняват, че банките не искат да се знае публично, че ще се възползват от държавната помощ, защото това ще доведе до съмнения в икономическото им състояние и в масово изтегляне на депозитите.
Мерките на гръцкото правителство са част от европейския план за преодоляване на икономическата криза. За разлика обаче от другите европейски страни, където големи финансови институции, колоси в банковото дело, сами поискаха помощ, в Гърция пакетът от мерки среща скептицизъм. В същото време лихвите по заемите продължават да растат. Вчера Пощенската каса обяви, че увеличава с 0,25 на сто лихвата по жилищните заеми и с 0,50 на сто лихвата по потребителските заеми. Това превръща домакинствата и предприемачите на кредит в най-засегнатите от кризата слоеве.