Като „ужасяващ” бе охарактеризиран процентът на туберкулозно болните икономически имигранти в Гърция в сравнение с процентите в други държави от западния свят. Така бе коментиран резултатът, който показа изследване направено от Лабораторията по социална медицина към Тракийския Университет „Демокрит” и Института по изследвания на гръдни болести. Изследването ще бъде представено на 22-ия Медицински конгрес на въоръжените сили, който ще се проведе от 6 до 9 ноември в град Солун в хотел Македония Палас.
Целта на изследването е била да се отчете процента на туберкулозно болните сред икономическите имигранти, които са минали през Гърция, и как този процент се променя през последните десет години. За целта са били изследвани три групи икономически имигранти на възраст от 18 до 68 години, които са граждани на 80 страни от цял свят, и е трябвало задължително да си направят рентгенова снимка на гръдния кош, за да им бъде издадена зелената карта.
Първата група се състои от 22.416 души, които са били изследвани през периода 1997-2001, втората група се състои от 36.546 души изследвани през периода 2001-2002 и третата група се състои от 17.717 души правили рентгенова снимка в периода между 2002 и 2006 г. Общо са били открити 171 души болни от туберкулоза, като страните с най-висок процент болни са Армения, Грузия, Полша и Румъния. Страните, при които процентът е паднал са Етиопия, Албания, България, Индия, Бангладеш и Пакистан.
Както се подчертава в изследването, падащите проценти на болни от туберколоза от някои страни са особено окуражаващи, но увеличаващите се проценти сред гражданите на други страни поставят учените пред проблем, за който те искат от държавата да предприеме спешни и строги мерки относно имигрантите. Необходимо е да се правят както в началото при подаването на документи за зелена карта, но и периодично рентгенови и лабораторни изследвания за предаващи се болести, за да се опази общественото здраве.