Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Дигитализирана е историята на Олимпийските игри

10 Ноември 2008 / 15:11:33  GRReporter
1985 прочитания

В древността Олимпия се прославя като най-важния за цяла Гърция религиозен център и градът, където се провеждат на всеки четири години Олимпийските игри в чест на бог Зевс. Старомодните снимки, на които са показани атлети изрисувани върху редки екземпляри на съдини и теракота от древността, вече са подменени от съвременни плазмени екрани, които разказват историята на Олимпиадата, провеждана повече от дванадесет века. Тази първа интерактивна библиотека се захваща с нелеката задача да свърже миналото със съвременността и е на стойност около 4 млн. долара, финансирана от Обществото на информацията. В ерата на информационното общество и новите технологии, възможностите, които се предлагат за обмен на картина, текст и звук отварят географските граници на страната и спомагат за популяризирането на културното й наследство.


Накратко, историята на Олимпийските игри започва още от 10-9 в.пр.н.е., когато горичката Алтис започва да се обособява като свещено място за поклонение пред главния бог от Пантеона – Завс, а пък Олимпия от обикновено селище се превръща в свещенно място. Първите статуйки на Зевс Олимпийски като главен бог на светилището датират от Геометричната епоха, а през 776 г.пр.не.е. се организират и първите състезателни игри – Олимпиадата, в негова чест от трима велики в Древността царе - Ифит на Илида, Клеостен цар на Писа и Ликург цар на Спарта.


За кратко време игрите придобиват общогръцки характер и докато се провеждали се сключвало свещено примирие, с което се гарантирало безопасното придвижване на всички участници и зрители до Олимпия, както и ненападението на града организатор на състезанията. Първите археологически разкопки на Олимпия започват в далечната 1829 г. от френски научно изследователски екип, който открива храма на Зевс и части от метопите, които са го украсявали. Тогава голяма част от находките са били пренесени в Музея Лувър. По-късно с разкопките в Олимпия се заема Германския Археологически Институт, който и до днес работи усърдно и по реставрацията и възстановяването на археологическия обект и намерените артефакти.


Целта на проекта „Дигитално изложение на историята на игрите в древна Олимпия” е да разпространи и представи едно от най-важните за гръцкото културно наследство събития и да привлече интереса на хора от цял свят. Дигиталното изложение ще може да бъде видяно в сградата на стария музей като допълнение към колекцията от археологическите находки, което ще спомогне за развитието на един модерен и оригинален начин на културно забавление и информиране.


Министърът на културата на Гърция Михалис Ляпис откри дигиталната изложба и заяви, че е горд да стане свидетел на този впечатляващ резултат от взаимодействието между двете науки - археология и технология. Също така, той обяви, че Министерство на културата планира да отпусне средства за почти всички музеи с цел да се организират стойностни библиотеки, с каквато вече може да се похвали Музеят на древна Олимпия.


 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus