Най-важните решения от последните години по темата за субсидиите на тютюнопроизводителите се вземат тези дни в Брюксел, където ще бъде гласуван т.нар. „тест за здравето” («health check») в рамките на Общата селскостопанска политика. Синдикални организации на тютюнопроизводители от цяла Европа организират протестен митинг пред сградата, където ще заседават министрите на Земеделието на ЕС в Брюксел, а пък паралелно с това се организират и общогръцки демонстрации.
От днес производителите на тютюн от област Фтиотида преминават към серия от блокади на магистралата Атина-Солун. От 10 часа тази сутрин магистралата е затворена около 210-тия километър на входа на Ламия, където вчера също бяха блокирали движението. За да могат да преминат, автомобилите трябваше да се отклоняват по странични пътища. Земеделците и повече от сто трактори затвориха магистралата за един час заради неблагоприятните развития около субсидиите за производство на тютюн. Затворена е магистралата Атина-Солун на още едно място - около 140-тия километър, в района на Аталадис. Пътят Йоанина-Антирио също е затворен от тютюнопроизводители на 79-тия му километър.
В същото време около 300 селскостопански машини се събраха на отсечката при Аталантис. Земеделците са решени да останат на магистралата, докато не получат положителни резултати относно субсидиите за производство на тютюн.
Според гласуваната Обща организация на пазара на средиземноморските продукти - памук, тютюн, зехтин, от месец април 2004 г., от 2009 г. 50% от субсидиите, които са вземали 58.000 тютюнопроизводители от страната, са орязани и се пренасочват към т.нар. Пилон ΙΙ за земеделското развитие. Решението е било взето от всички страни-тютюнопроизводителки и е в рамките на кампанията против пушенето. Но както отбелязва вестник „Вима”, четири години по-късно европолитиците изглежда са премислили, тъй като орязването на субсидиите предрича западането на стотици хиляди тютюнопроизводители в Европа.
В ЕС се е образувала група от девет страни производителки на тютюн, между които е и Гърция, които целят да блокират вземането на решение за орязване на субсидиите. От друга страна, членовете на синдикалните организации заявяват, че 50% от субсидиите за тютюн от 2009 до 2013 г в размер от 570 млн. евро вече за обвързани по Четвъртата Общностна Рамкова програма по програми за развитие на страната, така че исканията на министъра на земеделското развитие и на храните – г-н Александрос Кондос, не може да бъдат за запазване на субсидиите при тютюнопроизводителите... Европейската Комисия обяви, че е готова да помогне на тютюнопроизводителите, които са били засегнати от намаляването на субсидиите.