Брутният вътрешен продукт на Гърция за 2007 година е 360,03 милиарда долара, а на България е 39,55 милиарда долара. Данните публикува вестник The Wall Street Journal в голям анализ за състоянието на икономиките на Балканите. В съшото време разликата в населението на двете страни не е голяма – гърците са 10 милиона, а ние 7,6 милиона. Гърция, която е член на Европейския съюз от 1981 година има среден ръст на БВП 4,3 на сто между 2000 и 2007 година. Ръстът на българския БВП за същия период е 5,7 на сто, а страната ни е член на Европейския съюз едва от 01.01.2007 година.
Ръстът на гръцкия брутен вътрешен продукт в Гърция The Wall Street Journal обяснява с подема в гръцката икономика около подготовката и провеждането на 28-те летни олимпийски игри в Атина през 2004 година. С най-голям дял в него, очаквано, е туризмът – 15 на сто. След това идва търговията с 14 на сто от БВП за 2007 година. В България с най-голям принос в БВП са преките чужди инвестиции – 20 на сто. Изданието отбелязва, че чуждите инвестиции в България са значително повече от тези в останалите страни от региона и че са се увеличили 8 пъти от 2002 година насам.
The Wall Street Journal припомня, че България е привлекателна за инвеститорите защото е подобрила бизнес правилата. Страната ни е сред 10-те най-добре променящи се икономики за периода юни 2007 – юни 2008 и запазва 45-то си място в доклада „Къде да правим бизнес” на Световната банка за 2009 година, много преди други членове на Европейския съюз като Румъния, Словения, Полша и Италия.
Гърция, която е единствената страна на Балканите член на евро-зоната, се определя от вестника като много по-напреднала икономика в сравнение със съседите си. Все пак изданието припомня, че за стандартите на ЕС Гърция има проблеми с бюджетния дефицит, инфлацията и безработицата. Според The Wall Street Journal ахилесовата пета на Гърция е „щедрата й пенсионна система, която глези пенсионерите и не ги мотивира да работят допълнително, като в същото време натоварва с издръжката им активните граждани”.