Новият музей на Акропола да се превърне в първия европейски музей, който да излага експонати, юридическа собственост на различни страни предложи доктор Франческо Буранели, председател на комисията по културно-историческото наследство към Ватикана. На реч в посолството на Хърватия към Светия престол ученият изложи виждането си за връщането в Атина на мраморите от Партенона, които в момента са разпръснати в много музеи по света. Най-голямата част от тях, известна под името мраморите на доктор Елджин, както е известно се намира в Британския музей. Атина и Лондон водят многогодишен спор за тяхното връщане.
Доктор Франческо Буранели смята, че тези мрамори могат да бъдат изложени в специално крило на Новия музей на Акропола без да престават да бъдат собственост на Британския музей. „Новият музей на Акропола може да има специален, дипломатически статут, чието управление можа да се поеме от група специалисти, определени от Европейската комисия”, обясни още ученият. Според него вече е време Европейският съюз да покаже, че освен политическа и икономическа организация е също и културна организация, където различията се преодоляват в името на запазването европейското културно и историческо наследство.
„Готов съм да посетя и Атина, и Лондон, за да разясня тази идея”, предложи доктор Франческо Буранели. Той съобщи, че е разговарял за един такъв необичаен статут на Новия музей на Акропола с много представители на академичните среди и те се отнесли положително към неговата идея. Председателят на комисията по културноисторическото наследство на Ватикана смята, че тази формула може да се приложи и в други случаи, но в никакъв случай не може да се прилага навсякъде.
Доктор Франческо Буранели бе назначен на този пост миналата година от папа Бенедикт Шестнадесети.