Жителите на красивия малък остров Кастелоризо, който е част от архипелага на Додеканезите, са едва 200, но за няколко години те сключили над 1500 сделки за покупко-продажба на имоти на чужденци и чужди компании със съмнителна слава. Както съобщава днес вестник „Елефтерос Типос” правителството се опасява, че е пред прага на нов скандал от типа на Ватопед, този път в югоизточния край на страната и на остров, където Турция има очевидни претенции за собственост.
Какво по-точно става в този толкова живописен гръцки остров? Според доклад на икономическия инспектор на Додеканезите и Крит на остров Кастелоризо се наблюдава много оживена търговия с имоти, което е нещо необичайно за толкова малко и като че ли изпаднало извън активния живот на страната кътче. Като използват данъчния имунитет, на който се радват жителите на острова, а също и като се позовават на срока на давност за собствеността на някои имоти, на острова тече оживена кампания за покупко-продажба на имоти първо между самите жители, а след това и между жителите и чуждестранни граждани и фирми.
През нотариуси са минали над 1500 договори за препродажби вътре в семейството, например от внук на баба или от баба на внук, замени, дарения срещу гледане до живот и т.н. Всичко това се прави, за да се загубят следите на законния собственик на имотите, който най-често е или гръцката държава, или чуждестранни граждани. След като се е препродал няколко пъти, имотът вече се продава на други чужди граждани и да офшорни фирми със съмнителна слава.
Друг сценарий, който също оживено се разиграва на острова е даряването на терени на местните жители. Това е политика на гръцката държава да задържи местните жители по островите, застрашени от обезлюдяване. В случая на Кастелоризо показателното е, че хора, които живеят в Атина са получили безплатно терени, които след това са ги продали по гореописаната схема.
Вестник „Елефтреос Типос” припомня, че имотната активност на Кастелоризо е особено обезпокоителна за правителството, тъй като Турция има териториални претенции към този остров. Това Анкара е направила на два пъти – през 2000 и през 2007 година. Кастелоризо става част от гръцката държава преди около 60 години с договор между Гърция и Италия. Според Турция, обаче, тогава островът не е бил собственост на Италия и тя няма право да го отстъпи на Гърция.