Възможно ли е да спрем климатичните промени като запазим и дори подобрим качеството на живота на планетата, като при това се откажем от ядрената енергетика? На този въпрос се опитаха да отговорят политици, учени и журналисти на международна конференция в Атина, посветена на конвенционалните, ядрените и възстановимите източници на енергия.
„В енергийната програма на Гърция до 2020 година не се предвижда разработване на ядрената енергетика. Какво ще стане след това не мога да прогнозирам. Всички наши съседи строят ядрени централи”, заяви министърът на развитието Христос Фолиас. Според него негативното отношение към този тип енергия е и държавна политика, и преобладаващо обществено мнение в Гърция.
За сметка на това, обаче, енергията от възстановяеми източници печели много поддръжници. В момента в Гърция от вятър и слънце се произвеждат 20 мегавата енергия, като правителството е разработило 20-годишна програма за насърчаване на този вид енергия. Христос Фолиас съобщи, че министерството му много скоро ще внесе законопроект за енергията от възстановяеми източници, където ще се предложат дългосточни стимули и привилегии за тези, които инвестират в този тип енергия.
„Транспортът е най-големият враг на климата, защото 21 на сто от вредните емисии в Европейския съюз идват от транспорта, без да смятаме авиационния и морския транспорт”, призна министърът на транспорта Костис Хадзидакис. Той обяви, че за 10 години само в Атина броят на автомобилите се е увеличил 2 пъти. През 1998 година леките коли в гръцката столица са били един милион и 26 хиляди, а днес са 2 милиона и 400 хиляди. „Нашата основна цел трябва да е да накараме хората да не използват толкова често автомобилите си. Днес половината от жителите на нашия град използват колите си всекидневно”, каза още министър Хадзидакис.
Друга посока, по която работи транспортното министерство е разширяването на мрежата на градския транспорт. До 2010 година се очаква линиите на трамвая да достигнат до Пирея, електрическият влак ще се удължи на север и ще достигне до магистралата Атина-Солун. До 2 години се очаква да бъдат готови и първите колоездачни алеи в гръцката столица. В центъра на Атина се строят алеи с обща дължина 17 километра, в северните й предградия се строят алеи с обща дължина 10 километра и още 6 километра на различни други части от града. Подобни алеи се строят и в Солун
Транспортният министър обяви, че ще продължи новата практика линиите на метрото да работят до 2 часа през нощта в петък и събота вечерта, въпреки отрицателното отношение на работещите в метрото. Костис Хадзидакис съобщи още, че атинското кметство и министерството на транспорта са закупили 520 нови автобуси за градския транспорт, от които 200 се движат с природен газ. Така Атина вече ще разполага с над 600 автобуси с природен газ, което я прави най-богатата на този тип возила европейска столица.