До миналата седмица от балконите на изоставените стари сгради на атинския булевард „Александрас”, където са били настанявани бежанци, висяха надписи „Не на разрушаването”. Те лаконично пазеха архитектурната и историческа стойност на тези емблематични сгради в центъра на Атина. Докато не бе взето решението да бъдат обявени за архитектурни паметници от Министерство на Културата, в резултат на което се реши и стартирането в началото на 2009 г. на международен конкурс за тяхното реставриране.
Предложения за развитието и експлоатацията на бежанския комплекс има много. Измежду тях се откроява предложението за създаването на Музей на Малоазиатския Елинизъм и Музей на гръцкия национален герой Карагьозис, които са пряко свързани с културата на първите обитатели на сградите и на техните наследници. Съюзът за спасяване на блоковете на бежанците, както и Димитрис Евтаксопулос - един от собствениците на 51-те апартамента от общо 228, подсещат за предложението на обитателите на тези блокове, в което се настоява в плановете да се вземе предвид и реалността – че в тези блокове все още има обитатели. „Ние подкрепяме предложението две от сградите да останат жилищни, две да бъдат превърнати в общежития за раково болни към болницата „Свети Сава” и за техните роднини, две да бъдат превърнати в студентски общежития, а две да бъдат дадени като сгради за помещаване на културни изяви.”
Запазването на тези сгради, което е крачка напред в сравнение с „разрушителния дух на нашите времена”, както подчерта преподавателката в Атинския Университет Елени Феса, „и употребата им в други области може да спомогне за покачването на стандарта на квартала.” Според преподавателя в Националния политехнически университет Мецовио г-н Панайотис Турникиотис, осемте сгради могат да се превърнат в „райско кътче насред ада, в който живеем”. Едно смело превъплъщение на квартала, което ще съчетае зелени площи със сгради и ще стане повод да преразгледаме логиката на града чрез създаването на малки градски градинки, които подсигуряват по-високо качество на живот.”
От 1967 г. насам различни правителства се опитват да срутят сградите на бул. Александрас. Целият комплекс обозначава началото на движението на модернизма в Атина, а блоковете са дело на архитектите Кимонас Ласкарис и Димитриос Кириаку. Тяхното обявяване като паметници на културата през 2003 г. от Министерство на културата представлява победа «срещу експлоатацията на града от предприемачите” и спомага за опазването на историческите му и архитектурни забележителности, подчерта секретарката на Съвета на архитектите към Гръцкото Дружество, Ирини Грациа. Аргумент, който е способен да ги причисли към архитектурното богатство на Атина.