Все повече жени, които са станали жертва на насилие в семейството си, желаят да преосмислят живота си и започват да говорят за това, което са преживели като същото време търсят правно осведомяване и защита.
На призива „Пребори се с мълчанието”, отправен от Центъра за равенството се отзовават жени, които живеят в града и не се страхуват да си кажат проблема, за разлика от тези, които живеят в провинцията. Социалната служителка към центъра Елени Ктона заявява, че много семейства считат насилието вътре в семейство си за „тяхна лична работа”, което важи най-вече за малките градове и селата. Броят на жените, които са обслужени през последната година и половина от центъра е 3 431, от които новите телефонни обаждания са на 1 962 жени.
Центърът за равенство е отворил бюра в няколко големи града в Гърция, където жените, станали жертва на семейно насилие могат да се обърнат за помощ като са създадени и структури за подслоняването им. Г-жа Евгения Цумани – главен секретар на Центъра за равенство заяви, че от следващата година пунктове за помощ ще бъдат създадени в самите общини, като от Центъра за равенство ще помогнат не само със средствата, но и с предаването на опита си за начините, по които трябва да се изпълнява тази дейност.
Според изследване на данните от офисите, които работят в Атина и Пирея, 67% от жените, върху които е упражнено насилие са женени, а 21% или една от пет са разведени или в процес на развод. Седем от десет жени са завършили средно или висше образование, а шест от десет са заявили, че имат добро финансово положение. Що се отнася до извършителите - един от десет е безработен, а консумацията на алкохол или на наркотични вещества в никакъв случай не е главната причина за проявата на насилие.
През 2006 г. бе гласуван нов закон, който признава съществуването на семейно насилие в гръцките семейства и формулира като престъпление насилието над жените и съпружеското изнасилване. Адвокат Андроникос Тамбекос на въпроса дали малтретираните жени задействат правни процедури, разказва, че „жените, които живеят в Атина имат повече смелост да потърсят по правен път правата си. В провинцията обществата са все още затворени, но съществуват много обвинения от трети страни и това ни вдъхва оптимизъм.”
На световно ниво според данни на Световната Здравна Организация между 20% и 75% са жените, които в даден момент от живота си са били жертва на насилствено поведение.