Дирекцията по инспекция на държавната администрация към Министерство на икономиката се намеси, за да не се свързват имената на бившия министър председател Константинос Мицотакис и министъра на външните работи Дора Бакояни в скандал с критския манастир Топлу, съобщава всекидневникът „Елевтерос типос”. Директорът на институцията Константинос Калимеракис, който според свидетелства на местните жители е от остров Крит и е политически приятел на семейство Мицотакис, е върнал обратно доклада на икономическия ревизор Емануил Христодулакис. Той ясно е дал да се разбере, че иска докладът да бъде преработен и всяко споменаване на имената на бившия министър-председател и неговата дъщеря – министър на външните работи, да бъде пропуснато.
Скандалът около манастира Топлу на остров Крит напомня по много неща историята с Ватопедския манастир и е много интересна от политическа гледна точка. Разликата е, че е започнато съдебно проучване и скоро се очаква да излезе финалният доклад, в който ще бъдат оценени загубите за гръцката държава, наброяващи милиони евро.
Става дума за даване под аренда на земя от 26 000 декара, която манастирът твърди, че е негово притежание. Чрез посредничеството на фондация „Богородица Акротириани” манастирът е дал земята за използване на британската компания Loyalward Ltd. с туристически цели за срок от 80 години. В доклада на ревизора, който отговаря за остров Крит, се отбелязва, че манастирът Топлу е използвал като витрина фондацията, за да прехвърли площта в местността Кавос Сидерос на британската компания със съмнителни законови процедури.
Напомня се, че в доклада на ревизора се твърди, че както Константинос Мицотакис и дъщеря му Дора Бакояни, така и други членове на управляващата Нова демокрация са посещавали манастира преди вземането на решението за даване на земите на британската фирма. Споменава се също така, че в компанията Lоyalward Ltd. участва „близък приятел” на бившия министър-председател.
Фондацията „Богородица Акротириани” е била създадена по време на управлението на Константинос Мицотакис, а пък заповедта за ревизията е дадена след съдебно обвинение за нагласен търг, в който са участвали три фирми. За посещенията на г-н Мицотакис и на г-жа Бакояни се говори и в доклада на икономическия ревизор на остров Крит..
Дирекцията към Министерство на Икономиката и Финансите се опитва да заличи точно тези препратки към посещенията Икономическият ревизор на Крит Емануил Христодулакис не е склонен да приеме тази намеса от страна на Министерството.