Най-доброто от GRReporter
flag_bg flag_gr flag_gb
  • warning: array_reverse() expects parameter 1 to be array, null given in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 294.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 296.
  • warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/html/grreporter/sites/all/modules/GRGalleria_extra/GRGalleria_extra.module on line 300.

Откриха островът на съкровищата в Гърция през 2008 г.

07 Януари 2009 / 12:01:29  GRReporter
6162 прочитания

Златните венци открити в Солун, както и съкровището от златни монети изнесено от пристанището на остров Родос са част от най-важните открития в Гърция през изминалата година според класацията направена от всекидневника „Елевтерос типос”. Годината, през която най-известният археолог – Индиана Джоунс, се завърна на големия екран и кристалните черепи станаха централна тема на разговор между учените и публиката, а истинската археология има с какво да се похвали.


 


Златните македонски венци


В Солун продължават разкопките, които бият всички рекорди по площ на обединен археологически обект – цели 20 000 кв.м. Повече от 1400 гробове от епохата на елинизма, от римско време и ранното християнство бяха открити в града при разкопките за новото метро. В тях са намерени бижута, монети и съдове, но най-забележителното откритие са златните венци от епохата на елинизма. Четирите венци от маслинови листенца и единият от листенца на жълъд впечатлиха учените, а снимките им обиколиха света.


 


Дворецът във Вергина


Тайните на двореца във Вергина разгада археоложката Ангелики Котариди. Тя разкри, че дворецът е изграден в периода от 350-340 г.пр.Хр. по време на управлението на Филип II, бащата на Александър Велики. Археоложката твърди, че архитектът на двореца е бил Питей, който е създал и плановете на известния Мавзолей в Халикарнас. Учените направиха и още едно важно откритие – изчислиха с точност стъпката, която е била единица за измерване на древните Македонци, както и успяха да създадат триизмерно изображение на двореца.


 


Съкровището на остров Родос


На търговското пристанище на остров Родос през пролетта на 2008 г. бяха открити повече от 4 000 златни монети и накити. Повечето от тях са османски и са сечени през 18 век. Според археолозите от Службата по подводна археология „откритието е голяма рядкост, защото монетите са от различни издания и са от скъп метал”. Османски монети от този тип за първи път са били изсечени през 1477 г. от Мохамед Втори. Месторазположението им във водите на пристанището е било подсказано на археолозите от местен жител, който разказал, че в областта трябва да има важни корабокруширали кораби.


 


Римски скулптури в морето на Китнос


Гръцките морета всяка година разкриват безценни съкровища. Миналата година бяха проведени подводните археологически изследвания в областта Мандраки на остров Китнос, която е била пристанище в древността. Оттам бе изваден мъжки торс в естествен размер и глава на мъж с брада, която е със добре запазени характеристики на лицето. Подводното изследване бе проведено под ръководството на археолога и преподавател в Тесалийския Университет проф. Александрос Мазаракис-Ениан и от археолога д-р Димитрис Куркумелис от страна на Службата по подводна археология.


 


Село Архондико в област Пела


В село Архондико в област Пела през последните години са направени някои от най-впечатляващите открития. Тази година археолозите Павлос и Анастасия Хрисостому извадиха на бял свят четиридесет и три нови гробници, които датират от Желязната епоха (втората половина на 7 в.пр.Хр.) до ранната елинистична епоха (279 г.пр.Хр.). Отличава се гробницата на момиченце от епохата на елинизма, в която бе намерена изключително изработена глинена глава. 

Категории:
ПОДКРЕПЕТЕ НИ!
Съдържанието на GRReporter достига до вас безплатно 7 дни в седмицата. То се създава от високопрофесионален екип от журналисти, преводачи, фотографи, оператори, софтуерни специалисти, дизайнери. Ако харесвате и следите работата ни, помислете дали да не ни подкрепите финансово със сума, каквато вие изберете.
Subscription
Можете да ни подпомогнете и еднократно:
blog comments powered by Disqus