На фаталния според гръцките вярвания вторник, 13-то число и в разгара на световната финансова криза гръцкото правителство пуска облигации за 2 милиарда евро. От тях 900 милиона евро са за облигации със срок 11 седмици, други 900 милиона евро са за облигации със срок 26 седмици и останалите са със срок 52 седмици. Става дума за пускането на първия заем за 2009 година, а Организацията за управление на вътрешния дълг обяви, че е готова за пускането на втори заем от 5 милиарда евро още в рамките на месец януари.
Взимането на държавен заем чрез облигации се налага поради огромните нужди на гръцкия обществен сектор, които само за първия месец на новата година достигат до 7 милиарда евро. За първите три месеца на 2009 година тези нужди ще се движат между 12 и 15 милиарда евро, а за цялата година ще достигнат до 45 милиарда евро. Т.е. 5 пъти повече, отколкото е годишната програма за инвестиции в обществения сектор. Само за да изплаща лихви и да разсрочва натрупани стари дългове гръцкият обществен сектор се нуждае от 42 милиарда евро.
Финансовите експерти са много скептични към успеха на облигациите. Те припомнят, че миналата седмица „локомотивът” на европейската икономика Германия не е успяла да привлече инвеститори за 10-годишни облигации и това се е случило за първи път след края на Втората световна война. Германия се опита да продаде облигации за 6 милиарда евро, но събра само 5,22 милиарда евро. Опасността за Гърция не е само в това, че пуска облигации заедно с други европейски страни, но и при какви условия пуска тези облигации. Специалистите отбелязват, че лихвата, с която работи Гърция е много по-висока от тази на Германия.
Пускането на тези облигации е едно от най-големите предизвикателства за икономическия екип на Костас Караманлис, тъй като от една страна спешно трябва да се намерят свежи пари за гръцката финансова система, а от друга – да се възвърне доверието на инвеститорите в гръцкия пазар на ценни книжа.